VIDEO Jiří Bartoška vyzývá veřejnost k občanskému neklidu: Nemlčme, stávkujme!

28.10.2016 16:07

„Vážení spoluobčané. Naše svobody jsou už delší dobu ohrožovány politickou mocí,“ zahajuje svými slovy video, v němž je česká veřejnost vyzvána ke shromážděním na podporu demokracie, herec a zpěvák Vojtěch Dyk. Společně s prezidentem karlovarského filmového festivalu Jiřím Bartoškou se snaží zburcovat občany. Na pomoc jim přišly desítky umělců.

VIDEO Jiří Bartoška vyzývá veřejnost k občanskému neklidu: Nemlčme, stávkujme!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Oceněný herec Jiří Bartoška

Umělci v prohlášení kritizovali kroky vlády a prezidenta, hlavně ve vztahu k Číně. Při příležitosti státního svátku to dnes sdělila skupina umělců sdružená v Petičním výboru na obranu demokracie. V rámci akce Týdny občanského neklidu by podle nich lidé, kteří se k výzvě připojí, měli zasílat stanoviska představitelům státu, otevřít školy, divadla či galerie diskusím, případně i stávkovat.

„Nejvyšší ústavní činitelé v dopise čtyř slibují oddanost čínské republice. Čínská vláda povýšeně reaguje, že po slovech musí následovat činy. Tato hanba nás vrací do minulosti. K obratu republiky na Východ nemá vedení státu mandát,“ hlásá Dyk.

„Žádáme prezidenta, aby ustal v šíření hrubostí a lží a omluvil se za ně. Žádáme vládu, aby jako celek deklarovala naši příslušnost k mezinárodnímu demokratickému společenství. Žádáme Parlament, aby k dopisu čtyř ústavních činitelů zaujal stanovisko. Žádáme všechny politiky, aby jasně prosazovali ideály demokracie, svobody a masarykovské humanity,“ pokračoval Bartoška.

„Buďme aktivní. Organizujme ve všech místech občanská shromáždění na podporu demokracie. Seznamujme občany s tímto prohlášením,“ vyzval Dyk. „Když to bude nutné, stávkujme,“ pokračoval.

„Zvonit klíči a podepisovat petice nestačí. My do Ruska a Číny nepatříme. Chtěli jsme zpět do Evropy, ne do Hulvátova,“ dodal Bartoška. „Nemlčme a braňme se,“ řekli Dyk a Bartoška dvojhlasně.

Autory prohlášení kromě nich jsou ředitel kulturního centra La Fabrika Richard Balous, divadelní režisér Jan Burian, ředitel činohry Národního divadla Michal Dočekal, dramatik a novinář Karel Steigerwald a herečka Eva Salzmannová. K prohlášení se připojily další desítky umělců, například herci Miroslav Donutil, Bolek Polívka či Anna Geislerová, režiséři Jan Hřebejk a Šimon Caban, zpěváci a hudebníci Dan Bárta, Eva Pilarová nebo Soňa Červená či spisovatelka Radka Denemarková.

Čína minulý týden hrozila Česku zhoršením vztahů kvůli setkání tuzemských politiků s tibetským duchovním dalajlámou. V reakci na to pak prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a předsedové obou parlamentních komor vydali prohlášení o respektu k územní celistvosti Číny, jejíž armáda Tibet v roce 1950 obsadila. Umělci chtějí, aby Parlament k prohlášení ústavních činitelů zaujal stanovisko a vláda deklarovala příslušnost k mezinárodnímu demokratickému společenství.

Zeman také údajně odmítl udělit dnes státní vyznamenání přeživšímu holokaustu Jiřímu Bradymu, protože se Bradyho příbuzný, ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), setkal s dalajlámou. Hrad to popírá. Hrad se také odmítá navzdory pravomocnému rozsudku omluvit vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za to, že Zeman označil jejího děda za autora článku „Hitler je gentleman“.

„Text prohlášení nikoho k ničemu nezavazuje. Chce být chápán jen jako inspirace pro toho, kdo nechce zůstat pasivní,“ píší umělci. „Sedmnáctého listopadu se opět sejděme na náměstích a zvažme další kroky, nutné na ochranu demokracie,“ doplnili.

Petici najdete ZDE.

Prohlášení nejvyšších ústavních činitelů ke vztahu s Čínou a situaci kolem vyznamenání Bradyho kriticky komentoval na svém webu i divadelník, hudebník a spisovatel Jiří Suchý. „Do Prahy přijel dalajláma. Díky této návštěvě jsme se oficiálně dověděli, že naši politici musí získat povolení od cizí velmoci, s kým se smějí, či nesmějí setkat. To jsme dopadli,“ napsal. V případě Bradyho pak Hrad podle Suchého projevil „nepochopitelnou absenci velkorysosti“. „Že tato nepříjemná situace, ať už k ní došlo jakkoliv, nebyla důstojně vyřešena, mě naplňuje lítostí,“ doplnil.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Toto přeje Zemanovi herec - fanoušek Pirátů. Chudák Bohdalová

12:00 Toto přeje Zemanovi herec - fanoušek Pirátů. Chudák Bohdalová

Mezi podporovatele Pirátů a STAN, kterými se strana chlubí, se nově zařadil herec Karel Zima. Na koa…