VIDEO Mají z nás obrovskou prdel! Konvička řádil před ambasádou Arabů. Když mu akci zrušil úředník, lidé zaútočili na štáb ČT

11.09.2016 17:45

REPORTÁŽ Po fingovaném přepadení Prahy bojovníky takzvaného Islámského státu chtěla Iniciativa Martina Konvičky sehrát další představení s protiislámskou tematikou. V Praze-Bubenči naproti velvyslanectví Saúdské Arábie v neděli po poledni měla podniknout fiktivní pouť do Mekky. Krátce po zahájení představení však policie na pokyn magistrátu akci ukončila.

VIDEO Mají z nás obrovskou prdel! Konvička řádil před ambasádou Arabů. Když mu akci zrušil úředník, lidé zaútočili na štáb ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Akce "s humorem do Mekky" - proti terorismu a za demokracii před velvyslanectvím Saúdské Arábie

Patnácté výročí teroristických útoků na Světové obchodní centrum v New Yorku si Iniciativa Martina Konvičky rozhodla připomenout humornou akcí zaměřenou proti islámu a jeho vyznavačům. Protože byli tehdejší teroristé původem ze Saúdské Arábie a protože iniciativa považuje Saúdskou Arábii za hlavního sponzora islámského terorismu, umístili aktivisté svoji show před budovou saúdského velvyslanectví v Praze-Bubenči.   

Před druhou hodinou odpolední se na místě kromě pořadatelů sešlo několik desítek lidí včetně pestrého spektra novinářů, fotografů a kameramanů. Přítomni byli v hojném počtu také příslušníci Policie ČR, kteří dorazili i s antonem. Jak se později ukázalo, uvnitř seděli těžkooděnci.

Jeden z účastníků akce, občanský aktivista Robert Žák, obcházel dorazivší a rozdával jim papírové A4, na nichž byla natištěna protivládní hesla – „Bohouše do koše“ a „Chceme demisi vlády“. Avizováno bylo rovněž rozdávání píšťalek. Zároveň zval všechny na další dvě protivládní demonstrace, které se mají uskutečnit 17. září a 17. listopadu v Praze.

Jestli použijete toi-toiku, tak to ukončíme, vyhrožoval úředník

Krátce před zahájením akce došlo ke krátké výměně názorů mezi zástupcem Magistrátu hlavního města Prahy a policisty na straně jedné a členy Iniciativy Martina Konvičky – Martinem Vítkem a Martinem Konvičkou na straně druhé. Policisté a zástupce magistrátu pořadatele upozornili, že pokud pro svoje představení použijí mobilní toaletu, takzvanou toi-toiku, kterou si sami objednali, shromáždění bude rozpuštěno.

Pořadatelé totiž chtěli toaletu použít pro znázornění posvátného muslimského kamene Ka’by, což úředník magistrátu označil za hrubou neslušnost a znevažování náboženství. „Pánové, zříkáme se toi-toiky. Támhle je spousta černých kamenů, vezmeme si kameny,“ konstatoval nakonec s potměšilým úsměvem Konvička. Šlo ovšem pouze o zastírací manévr, neboť Iniciativa se nehodlala vzdát úmyslu zakomponovat toi-toiku do svého představení.

"Mají z nás obrovskou, ale obrovskou prdel."

S úderem druhé hodiny vystoupil Martin Konvička na improvizované pódium z palet a zahájil akci. Za jeho zády vlál na plotu transparent z dílny IMK s textem „Ten, kdo s malou dívkou žil, ten je u mě pedofil“. Ve svém projevu Konvička zdůraznil, že tryzny po útocích islamistů na cíle v Evropě nikam nevedou. „Co si o nich asi myslí támhleti borci?“ navázal, ukazujíc směrem na saúdskou ambasádu. „Mají z nás obrovskou, ale obrovskou prdel,“ odpověděl si sám, čímž si vysloužil potlesk řady přítomných.   

Štafetu po Konvičkovi převzala další protiislámská bojovnice a někdejší muslimka, Beata Radosa, která se s přítomnými podělila o příhodu, jež jí pomohla opustit islám. Kdysi šla s kamarádkou na kafe v centru Prahy, zahalená v hidžábu. Vešel tam jeden ze saúdských ambasadorů se čtyřmi kumpány, kteří tvrdili, že jsou z Kataru, a bez optání si sedli k jejich stolu. „Bylo to oplzlé a nechutné. Nejdříve mi nabízel být jeho několikátou manželkou, a když to neprošlo, zkoušel na mě své sexuální fantazírování,“ popsala Radosa s tím, že ho odpálkovala doporučujíc mu, aby si někam zašel se svými kamarády, čímž prý narážela na rozšířené homosexuální styky mezi muži – muslimy. Když uražený odešel, Radosa podle svých slov zašla na záchod a sundala si „ten hadr“, neboť zjistila, že ani on ji neochrání před obtěžováním.

Jako třetí řečník vystoupil Martin Vítek, který poukázal na řadu negativ islámu ve spojení se Saúdskou Arábií. Po něm se na pódium opět vrátil Martin Konvička a odmával začátek hraného představení – poutě do Mekky, což je jedna z povinností správného muslima. Každý vyznavač islámu by měl alespoň jednou za život toto posvátné místo islámu navštívit – ať už sám, anebo v zastoupení.

Na scénu nastoupilo několik členů IMK převlečených do bílých dlouhých hábitů, které je zvykem nosit v Saúdské Arábii. Dotlačena byla toi-toika, přes kterou se aktivisté jali přehazovat černé plátno. Tímto měl být vytvořen posvátný muslimský kámen Ka’ba, jež je součástí procesí do Mekky.

VIDEO: Akce Iniciativy Martina Konvičky

Akce předčasně ukončena

V tento okamžik (kolem půl třetí), jak bylo policií a přítomným zástupcem magistrátu avizováno před začátkem akce, policistka z antonu megafonem zahlásila, že akci z rozhodnutí magistrátu rozpouští. Rozpoutala tím obrovskou melu, rozčilení demonstrující pískali na pořadateli rozdané píšťalky a řvali „gestapo“, „hanba Sobotkovi“ či „vlastizrádci“. „Jsou to magistrátní hovada,“ zuřil postarší pán. „Kde je Krnáčová, vždyť slibovala, že přijde,“ přidala se k němu dáma v letech. „Demisi, demisi,“ ozývalo se z davu.

„Přijeli jsme z Plzně, chceme divadlo,“ rozkřikl se zhruba čtyřicetiletý muž, jemuž na ramenou seděl malý kluk. „My chceme divadlo,“ spustil dav solidárně s ním. „Jedno velký divadlo je na magistrátu,“ zahlásil kdosi.

Kromě magistrátu a policistů schytal slovní útok i redaktor České televize Richard Samko. Když se pokoušel získat vyjádření jednoho z pořadatelů, Martina Vítka, dav kolem něj spustil pokřik: „ČT lže“, „fuj Richard Samko“. „Prasata, vole,“ nechal se unést kdosi. „Šmejdi z Český televize,“ přizvukoval mu další. „Já ti přijdu posranej, ty kašpare,“ nechal se nakonec strhnout i kameraman České televize.

VIDEO: Účastníci demonstrace v konfliktu se štábem České televize

Protože se přítomní neměli i přes výzvu policie k odchodu, z přistaveného antonu vyskákali těžkooděnci. Zasáhnout však nakonec nemuseli. Kolem třetí hodiny již zůstal u ambasády jen kroužek diskutujících. Nikdo nebyl zadržen. 

reklama

autor: Lucie Štěchová

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Co je to dezinformace?

Proč není tento pojem legislativně uchopen a jak je možné, že i přesto vláda vyhazuje miliony za boj proti nim? Jak se dezinformace pozná?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Slovenský úředník oznámil zdražení plynu. A Fico začal řádit, padla slova o dementech

19:10 Slovenský úředník oznámil zdražení plynu. A Fico začal řádit, padla slova o dementech

Slovenský premiér Robert Fico se rozčílil kvůli předsedovi Úřadu pro regulaci síťových odvětví. Důvo…