VIDEO Na Blízkém východě to kvůli Trumpovi vře: Dva Palestinci mrtví, izraelské letectvo v akci

09.12.2017 14:02

V Izraeli je pořádné horko, a to i navzdory studenému nevlídnému počasí. Palestinci od pátečního odpoledne protestují proti uznání Jeruzaléma hlavním městem židovského státu, které vyhlásil prezident USA Donald Trump. Na protest proti tomuto kroku Palestinci pořádají tzv. dny hněvu. A muslimové z různých částí světa se k nim solidárně připojují. Informují o tom agentura Reuters a katarská televize Al-Džazíra.

VIDEO Na Blízkém východě to kvůli Trumpovi vře: Dva Palestinci mrtví, izraelské letectvo v akci
Foto: Libuše Frantová
Popisek: Jeden z významných křesťanských chrámů v Jeruzalémě, kam se chodí poutníci poklonit k symbolickému hrobu Panny Marie

V Izraeli to vře. Od chvíle, kdy 45. prezident USA Donald Trump uznal Jeruzalém za hlavní město židovského státu, Palestinci se okamžitě začali bouřit. Jeruzalém totiž považují za své město. Faktem je, že se v Jeruzalémě střetávají hned tři světová náboženství – židovská víra, křesťanství a islám.

Palestinci v reakci na krok Donalda Trumpa vyhlásili tzv. dny hněvu. Zatímco ve čtvrtek byl ještě v podstatě klid, v pátek odpoledne už se protesty projevily naplno. Ani izraelská policie však nezahálí a snaží se udržet ve městě pořádek. Podle Informací agentury Reuters strážci zákona zastřelili dva Palestince. Vedle toho izraelské vzdušné síly zaútočily na pozice teroristického hnutí Hamás, které podněcuje Palestince k protestům. Letadla zaútočila na ozbrojené bojovníky Hamásu a na sklady organizace. Hamás potvrdil, že dva muži zemřeli.

Arabská televize Al-Džazíra přinesla záběry z celé řady zemí, kde muslimové protestují proti uznání Jeruzaléma za hlavní město židovského státu. Protesty probíhají v Libanonu, v Egyptě, ale třeba také v Malajsii. Tisíce muslimů v těchto zemích chtějí dát najevo sounáležitost se svými bratry v Palestině, kteří by si přáli učinit z východní části Jeruzaléma hlavní město budoucího nezávislého státu Palestina. 

VIDEO: Masivní protesty na Blízkém východě

reklama

autor: mp

pojištění

Kdo rozhoduje o tom, co pojišťovny proplatí, a co už ne? Nejde jen o běžné věci, ale třeba i o to, když někdo potřebuje nějakou mimořádnou léčbu, která by mu zachránila život. Pak místo pojišťoven musí pomáhat ostatní – neříkám, že solidarita není správná, ale jde mi o princip, proč to nehradí pojiš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A maso z Ukrajiny si už neškrtne. Oznámení a akce

15:30 A maso z Ukrajiny si už neškrtne. Oznámení a akce

PENNY Market už dále nebude nabízet maso původem z Ukrajiny. Rozhodnutí obchodního řetězce přichází …