VIDEO Na jedné straně spí v loužích a blátě matky s dětmi, na druhé straně stojí policie a drží jim nad hlavami obušky, vypovídá dobrovolník o uprchlické krizi

9. 11. 2015 14:00

Redaktor Britských listů Bohumil Kartous hovořil se studentem Lukášem Stříteským o situaci na srbsko-chorvatské hranici a o tamější otřesné situaci uprchlíků. Stříteský působil na místě jako dobrovolník. Rozhovor, který je zveřejněn na serveru YouTube.com, je nazván „Mediální obraz kontra realita uprchlické krize“.

VIDEO Na jedné straně spí v loužích a blátě matky s dětmi, na druhé straně stojí policie a drží jim nad hlavami obušky, vypovídá dobrovolník o uprchlické krizi
Foto: Peter Števkov
Popisek: Pochod imigrantů
reklama

Stříteský, student Ježkovy konzervatoře, působil jako dobrovolník nejen na srbsko-chorvatské hranici, ale i na maďarsko-srbské hranici. „Na jedné straně spí v loužích a blátě matky s dětmi, na druhé straně stojí policie a drží jim nad hlavami obušky,“ popisoval kritickou situaci na srbsko-chorvatské hranici Stříteský. Podle něj tato situace dospěje, v případě, že nebude řešena, k eskalaci nemocí, násilí a úmrtí.

„Nejlepší by bylo, kdyby situaci na hranici někdo koordinoval,“ uvedl s tím, že je to obtížné i pro policisty. „Nebudou-li vlády rychle jednat, nebude-li systémové řešení, hrozí katastrofa,“ dodal.

Podle Stříteského se dobrovolníci snažili pro malé děti a nemocné nalézt příbytky ve stanových městečkách, vydávali horký čaj, teplé oblečení, přebalovali malé děti. „Snažíme se pokrýt ty nejdůležitější věci – teplo a střechu nad hlavou,“ podotkl.

„Nechápu, jak někdo může brát našeho největšího statistika Miloše Zemana vážně. Vyšší hodnotu než dělat si z něj srandu jeho výroky nemají,“ řekl Stříteský k výrokům hlavy státu, že mezi uprchlíky jsou převážně muži s iPhony. Podle Stříteského jsou mezi uprchlíky rovnoměrně ženy i děti. 

Podle Stříteského se do pomoci uprchlíkům zapojují desetitisíce Čechů, nejlepším portálem pro možnost, jak pomoci, je www.pomocuprchlikum.cz. Na srbsko-chorvatské hranici jsou i další pomocníci ze států Evropy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Poprava“ Šarapatky? Aktér „spacákové revoluce“ se vyjádřil. A mnohé je jasnější

22:21 „Poprava“ Šarapatky? Aktér „spacákové revoluce“ se vyjádřil. A mnohé je jasnější

Sněmovní volební výbor bude příští úterý projednávat návrh Barbory Kořanové z hnutí ANO na odvolání …