VIDEO „Pravidla musí být porušena,“ vyzvala Greta. Neuvěříte, co pak aktivisti provedli

21.10.2019 11:30

Londýn se stal centrem protestů aktivistů z Extinction Rebellion. Policie sice protesty v Londýně zakázala, přesto v nich aktivisté pokračovali. Ozvala se i Greta Thunbergová. Pokud je protestovat proti rozkladu klimatu proti pravidlům, tak musí být pravidla porušena. A aktivisté si vzali její slova k srdci. Vylezli ve špičce na vagon metra. A cestující je pak dostávali dolů. Nebyli šetrní.

VIDEO „Pravidla musí být porušena,“ vyzvala Greta. Neuvěříte, co pak aktivisti provedli
Foto: Repro Youtube
Popisek: Klimatická aktivistka Greta Thunbergová
reklama

Praha si zažila s demonstracemi skupiny Extinction Rebellion své, aktivisti přerušili provoz na pražské magistrále před Národním muzeem, kde se i přilepovali k vozovce. A nakonec byli odlepeni a odvlečeni policií.

Fotogalerie: - Ekoaktivisté vs. policie

Ekologičtí aktivisté z hnutí Extinction Rebellion.
Ekologičtí aktivisté z hnutí Extinction Rebellion.
Ekologičtí aktivisté z hnutí Extinction Rebellion.
Ekologičtí aktivisté z hnutí Extinction Rebellion.
Ekologičtí aktivisté z hnutí Extinction Rebellion.
Ekologičtí aktivisté z hnutí Extinction Rebellion.

Nicméně, mediálně známější jsou protesty v Londýně. Jak informovalo několik světových médií, i tam aktivisté blokovali dopravu. Ovšem nikoliv soukromou, ale veřejnou. Někteří se přilepili k lince metra, další stáli na střeše vagonu a bránili v odjezdu. Reakce lidí čekajících na odjezd metra nebyla aktivistům příznivá a minimálně dva protestující byli z vagonu nekompromisně sundáni, nemluvě o tom, že byl napaden i kameraman, který protest točil.

Anketa

Dělá vám starosti zdraví prezidenta Zemana?

61%
39%
hlasovalo: 7789 lidí
Jak uvádí deník Guardian, i vedení Extinction Rebellion se od těchto akcí distancovalo a prohlásilo, že cílit na veřejnou dopravu ve špičce byla chyba. „Není pochyb, že se musíme poučit z toho, co se v metru stalo, zejména co se týče našeho interního rozhodování,“ řekla jedna z politických představitelek hnutí. V budoucnu se prý bude muset postupovat jinak.

Dle Guardianu ovšem také vzrostla kritika policejního postupu poté, co policie zakázala protesty po celém Londýně. Vláda a policie údajně již uvažují o posílení pravomocí, aby zákroky proti dalším akcím Extinction Rebellion mohly být tvrdší. I přes to, jak akce dopadla, prý někteří považují narušení dopravy za efektivní strategii, jak donutit vládu zabývat se životním prostředím.

Ještě předtím, než došlo k protestům na střeše londýnského metra, se k zákazu protestování vyjádřila mladistvá aktivistka Greta Thunbergová. A vyřkla slova, která by se dala vzít jako nabádání k porušení zákona. „Policie v Londýně zakázala pokojné, nenásilné protesty Extinction Rebellion. Amnesty UK říká, že je to protiprávní omezení našich práv na svobodu projevu a pokojné shromažďování. Pokud je proti pravidlům postavit se proti klimatickému a ekologickému rozkladu a za lidstvo, musí být pravidla porušena,“ vyzvala na Instagramu.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Někdo to prásknul bulváru... Bašta se podíval trochu jinak na noční schůzku Prymuly. A přidal extrémní pokračování

8:31 Někdo to prásknul bulváru... Bašta se podíval trochu jinak na noční schůzku Prymuly. A přidal extrémní pokračování

Diplomat a analytik Jaroslav Bašta sepsal reakci na neveřejnou schůzku ministra zdravotnictví Romana…