VIDEO Publicista Veselý: Z cest mezi muslimy mám samé krásné zážitky. To v Čechách nějaká paní řvala, že čmoudi jsou podřadní

28.08.2017 14:36

Máte po sériích teroristických útoků v západní Evropě strach z islámu? Pak jste podle publicisty Daniela Veselého spojenci džihádistů. Veselý to řekl při rozhovoru s Janem Čulíkem z Britských listů, podle něhož zde na muslimy nadáváme proto, že je neznáme. Veselý podotýkal, že ze svých cest po Blízkém východě, tedy muslimských zemích, má jen pozitivní zážitky.

VIDEO Publicista Veselý: Z cest mezi muslimy mám samé krásné zážitky. To v Čechách nějaká paní řvala, že čmoudi jsou podřadní
Foto: Fotokoláž PL
Popisek: Publicisté Jan Čulík a Daniel Veselý

Česká republika je podle Jana Čulíka plná odborníků na islám, kteří si po večerech v koránu hledají nenávistné výroky, přitom je prý v této zemi mnoho závažných problémů, které nikdo neřeší. „Nadávání na muslimy je zástupný problém,“ míní publicista s tím, že strach z terorismu brání řešení „opravdu vážných problémů“.

Čulík tímto svým výkladem uváděl svůj rozhovor s kolegou z Britských listů, Danielem Veselým, který ve svých textech islám často obhajuje a na názorové oponenty ostře útočí klidně i pomocí hrubých a vulgárních termínů.

Veselý se shodoval s Čulíkovým pohledem, že v sedmdesátých a osmdesátých letech byl terorismus v Evropě daleko horší než dnes, přitom tehdy nešlo o teror islámský. Například v Británii podle publicisty Čulíka muslimský terorismus nehrozí.

Anketa

Zneklidňují vás nahrávky, podle kterých Andrej Babiš zneužíval svůj vliv na média či Celní správu?

26%
74%
hlasovalo: 7919 lidí

Daniel Veselý se rozmluvil o tom, jak to údajně chodí v bruselské čtvrti Molenbeek, o níž se nejvíc hovořilo po nedávných teroristických útocích v Belgii. Publicista se odkazoval na reportáž extrémně levicové aktivistky Saši Uhlové. „Ti mladí mají čas tam sedět na místě a nic nedělat. Těch, kteří se nechají indoktrinovat perverzní ideologií, co nemá s islámem nic společného, je jenom pár.“

Čulík na to reagoval tím, že organizace Islámský stát nemá s náboženstvím, tedy islámem, nic společného. „Založili ji Saddámovi operativci,“ tvrdil.

„Potíž v Česku je jakási rasistická představa. Byl jsem na setkání, kde nějaká paní začala sprostě nadávat na ‚ty čmoudy‘, jak jsou podřadní, a já jsem tím byl ohromen,“ popisoval Čulík své zážitky. Veselý k tomu přidal, že ze svých výletů po Blízkém východě má jen samé pozitivní zkušenosti. Většina muslimů podle něho útoky odsuzuje. Útočníci jsou prý hlavně vyšinutí jedinci.

„Případ Česka a zemí Visegrádu je ten, že nemají žádnou zkušenost s muslimy. Na rozdíl od zemí, které uprchlíky přijímaly, jako jsou Německo, Švédsko atd. Islamofobie, která u nás bují a zdatně ji rozdmychává prezident Zeman, tak ti lidé jsou spojenci džihádistů. To jsou dvě strany téže mince. Ti lidé nechtějí muslimy v Evropě stejně jako džihádisté,“ sdělil jednoznačně Veselý.

Nejpřátelštější jsou dle Čulíka lidé k muslimům v zemích, kde s nimi mají nejvíce zkušeností, třeba v Británii nebo Španělsku. „Multikulturní společnost se strašně spojila. To není tak, co se snaží vnucovat Parlamentní listy, že existuje jakási kulturní válka civilizací mezi islámem a křesťanskou Evropou, to není pravda,“ má jasno Čulík.

Po všech útocích v Británii za poslední dobu se prý vzedmula obrovská vlna solidarity všech etnik. „Vystupovali spolu anglikánský biskup, islámský imám i židé,“ myslí si. Opomenul fakt, že už více než dva roky právě ze západních zemí masivně Židé utíkají do Izraele, protože se zde opět necítí bezpečně.

Daniel Veselý je redaktorem Britských listů a externím spolupracovníkem Českého rozhlasu. Je vnímán jako zastánce islámu. Ve sporu mezi Palestinou a Izraelem stojí na palestinské straně a vyjadřuje se spíše protiizraelsky. Do povědomí se zapsal před několika měsíci, když veřejně zaútočil na doyena české žurnalistiky Jana Petránka a pro nesouhlas s jeho názory ho označil za „prase, nelidské hovado a kreaturu“.

Jan Čulík, šéfredaktor Britských listů, se zase výrazně „proslavil“ poté, co udal českého lékaře v Británii za údajně rasistické výroky. Ten v důsledku toho přišel o práci. „Hned po publikování rozhovoru dostalo ředitelství nemocnice písemné udání s datem stejného dne jako samotný rozhovor, jež upozorňovalo na text tohoto rozhovoru a na texty mých blogů, ze kterých prý vyplývá, že jsem rasista a pravicový extremista. Byl to jakýsi pan Čulík. Nikdy předtím jsem o něm neslyšel, ale vypadá to, že ten pán hodně a rád píše. Těch udání totiž napsal víc a rozeslal je i na další místa, včetně místního bulváru. Trochu problém však je, že pan Čulík v textu udání, mírně řečeno, manipuluje s pravdou,“ popsal tehdy zmíněný lékař Vladislav Rogozov pro PL.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Demokracie

Přijde vám demokratické někoho vyloučit ze strany a rozhodovat o tom bez toho, aniž by byl dotyčný na jednání pozván a měl možnost se hájit? A opravdu si myslíte, že to jak se vyjadřuje Svoboda je důvod, proč vám klesají preference? Já teda nevím, ale mě jste zklamali tím, jak nás necháváte na holi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

20:25 Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

Vystoupení Danuše Nerudové v superdebatě lídrů kandidátek do eurovoleb jako „historický debakl“ zhod…