VIDEO Romové pohrozili, že utečou. Evropa hnědne, EU si to prý nenechá líbit. Ostrá slova kvůli Roznerovi

13.03.2019 20:07

Sněmovna dnes nevydala k trestnímu stíhání poslance hnutí SPD Miloslava Roznera za jeho výrok o táboře v Letech jako „neexistujícím pseudokoncentráku“. K celé situaci se v rozhovoru pro sdružení ROMEA nelibě vyjádřili předseda výboru pro odškodnění romského holokaustu Čeněk Růžička a člen Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Štefan Oláh. Padala slova o xenofobii, násilí a útěku Romů do EU, která si to pak s Českem vyřídí sama.

VIDEO Romové pohrozili, že utečou. Evropa hnědne, EU si to prý nenechá líbit. Ostrá slova kvůli Roznerovi
Foto: Facebook
Popisek: Miloslav Rozner

Policisté chtěli Roznera stíhat pro podezření z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia, mají však smůlu. Pro Roznerovo vydání hlasovalo 42 ze 155 přítomných poslanců. Proti jich bylo 88. Mezi stranami, které se vyjádřily proti, byla například i ODS. „Šlo o výrok na úrovni blábolení,“ řekla k Roznerovým slovům ve Sněmovně poslankyně za ODS Jana Černochová, která předem avizovala, že bude proti vydání. Stíhat poslance hnutí SPD Tomia Okamury tak bude policie moci teprve poté, až skončí jeho mandát ve Sněmovně.

Anketa

Schvalujete práci Anny Šabatové?

2%
98%
hlasovalo: 9123 lidí

Rozhodnutí Poslanecké sněmovny nevydat poslance Roznera k trestnímu stíhání předsedu výboru pro odškodnění romského holokaustu Čeňka Růžičku podle jeho slov nijak nepřekvapilo a takový výsledek předpokládal. Je podle něj velmi smutné, že o tom takto rozhodla. „Poslanci si asi neuvědomili, že Roznerův výrok nepadl na půdě Poslanecké sněmovny, kde imunitu má,“ připomněl rozčíleně a dodal, že tento výrok prohlásil na veřejnosti, a to mění celou situaci.

„Jsem toho názoru, že Rozner není o nic víc, než jsem já na veřejnosti, za své výroky zodpovědný. Obzvlášť v takových kauzách,“ zdůraznil Růžička, který proto nechápe, že se tohle vůbec děje.

„Osobně si myslím, že si ti poslanci hrají s ohněm. Neuvědomují si, že Evropa hnědne!“ běsnil Růžička a dodal, že to snad všichni vidí. „Jsou toho plné noviny, jen se podívejte, co se v Evropě děje vůči Romům a jiným menšinám, třeba židovské menšině. Například ve Francii a tak dále,“ připomněl a doplnil, že poslanci se přece nemohou bát vyjádřit, aby neztratili hlasy voličů.

Nerozumí také tomu, že k tomuto jednání došlo v době, kdy probíhají volby. „Proto to byla předem prohraná věc, protože v Poslanecké sněmovně je hlasování veřejné a lidé se na to mohou podívat. Poslanci se pak bojí, aby neztratili voliče, protože tahle kauza, ta zamává s každým voličem. Třeba strana SPD má pět set tisíc voličů,“ zopakoval již značně rozrušený Růžička.

Následně dodal, že si zákonodárci asi neuvědomují, že SPD bude mít voličů v příštích volbách třeba sedm set tisíc nebo osm set tisíc, což může být nezvladatelné. „Co budou pak říkat? Jak se k tomu postaví pak? Toho nebezpečí se nebojí? My Romové se bojíme!“ řekl Růžička.

Neskrýval obavy, že se mohou zvýšit násilí a xenofobní projevy vůči Romům. „Poslanci, vyslali jste veřejnosti jasný signál, že to tak je, že si můžete s Romy dělat, co chcete. Nejste za to vůbec zodpovědní. Tak si dělejte s romákama, co chcete,“ vzkázal na závěr jasně do kamery těm, kteří hlasovali pro nevydání Roznera.

Slovo předal dalšímu romskému zástupci, kterým je člen Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Štefan Oláh. Navázal na Růžičku s tím, že jeho slova jsou pravdivá a souhlasí s jeho názorem. Také s Roznerovým nevydáním počítali, jelikož jeho vydání nedoporučil již předtím mandátový a imunitní výbor. „Stalo se to, co jsme nechtěli, že ho nevydali a souhlasí s jeho výroky a fašistickými idejemi,“ řekl Oláh.

„My Romové se tu odteď budeme cítit ne jako doma, ale jako na útěku. Pamatujte si, cigáni když se začnou bát, tak začnou utíkat,“ zdůraznil s tím, že utíkat budou z České republiky do světa, což si rozhodně Evropská unie nenechá líbit a bude chtít podle Oláha zcela jistě vysvětlení. „A my jí to vysvětlení dáme: My se v Česku necítíme dobře, bezpečně,“ řek jasně na závěr svého vyjádření.

Před kamerou chtěl pak znovu promluvit Růžička, kterému se ještě rozleželo v hlavě, co zapomněl říct, a tak mu redaktorka dala ještě chvíli prostor. „Poslouchejte, kdyby ti poslanci nebyli informovaní... my jsme jim zaslali dopis vězňů koncentračního tábora Lety s podporou občanských členů tady vlády pro záležitosti romské menšiny. V tomto vyjádření jasně popisujeme, v čem je problém,“ zmínil Růžička, že poslanci byli dobře a dostatečně se vším seznámeni a informováni stejně tak jako v mandátním a imunitním výboru.

„Tak když už ani takové argumenty, týkající se bezprostředně českého národa, kde je tato historie známá, i vybudování prasečáku přímo na místě toho koncentráku, je nedokážou přesvědčit, tak čím my je jako máme přesvědčovat dál?“ uzavřel Růžička.

 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…