VIDEO Tak pozor, vládo. Schillerová zalehla do spacáku

26.02.2023 7:40 | Ze sítí

Stínová ministryně financí a šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová se už chystá do Sněmovny na dlouhou bitvu. „Nesu si spacáky,“ oznamuje na svém facebooku. V úterý totiž budou poslanci na mimořádné schůzi projednávat vládní návrh na snížení červnové valorizace penzí. „Uděláme vše pro to, abychom zabránili krádeži za bílého dne na důchodcích,“ dodává poslankyně opozičního hnutí.

VIDEO Tak pozor, vládo. Schillerová zalehla do spacáku
Foto: Screen Facebook
Popisek: Alena Schillerová se chystá na dlouhé jednání sněmovny

Minulé úterý se opoziční hnutí ANO a SPD snažila prosadit sněmovní debatu o vládním návrhu na snížení červnové valorizace penzí, ale neúspěšně. Schillerová také neúspěšně navrhovala, aby poslanci diskutovali o stavu legislativní nouze ke schvalování důchodové novely k omezení valorizace. Podle ní byl vyhlášen účelově. Následně neprosadila okamžité hlasování o jeho zrušení.

Stav legislativní nouze umožňuje rychlejší schvalování zákonů. Schillerová upozornila, že jej lze využít jen za mimořádných okolností, protože významně omezuje i práva opozice. Vláda požádala o vyhlášení stavu legislativní nouze „kvůli hrozbě vzniku značných hospodářských škod“, podle Schillerové ale Česko čelí jen „nekompetenci a diletantství vlády“. „Stav legislativní nouze byl vyhlášen jenom proto, abyste nám zavřeli ústa,“ prohlásila Schillerová.

Vláda novelu schválila v pondělí 20. února a jednat o ní dolní komora Parlamentu má na mimořádné schůzi toto úterý. Schillerová upozornila, že tento spor skončí u Ústavního soudu a opozice udělá vše pro to, aby nic takového vládě neprošlo.

Nyní oznámila, že je připravena na dlouhé sněmovní jednání a v Poslanecké sněmovně je opozice připravena nocovat.

„Tak tohle tedy ne! Tohle je Poslanecká sněmovna, a já si nesu spacáky. A víte proč? Protože příští týden uděláme vše pro to, abychom zabránili krádeži za bílého dne na důchodcích, tak nám držte palce. Pětikoalice chce vzít totiž každému důchodci letos v průměru sedm tisíc korun, s dopadem na příští rok. Potřebuje však, aby zákon byl ve sbírce nejpozději 22. března 2023. Proto tady budeme nocovat, abychom tomu zabránili,“ vysvětluje ve svém facebookovém videu Schillerová se spacáky v ruce, aby je rozdala i kolegům.

„A proč to vše děláme? Protože důchodci za chyby této vlády nemohou,“ dodává Schillerová a ukazuje, že nocleh v prostorách Sněmovny má už připraven.

Podle novely by se zásluhová procentní část penzí měla kvůli inflaci zvýšit o 2,3 procenta a k tomu všem ještě o 400 korun. Průměrná starobní penze by se tak zvedla podle podkladů k zákonu o 760 korun místo 1770 korun, o které by rostla podle nynějších pravidel. Vláda omezení přidání zdůvodnila snahou zpomalit zadlužování. Sněmovna bude návrh schvalovat zrychleně ve stavu legislativní nouze.

Také předseda hnutí SPD Tomio Okamura avizoval v minulém týdnu, že poslanci SPD budou schvalování důchodové předlohy brzdit. „I kdybychom měli nocovat ve Sněmovně několik dní, tak tomu budeme bránit,“ prohlásil. V případě přijetí novely ji chce SPD napadnout u Ústavního soudu. „Jde o hanebnost, kterou lze srovnat s krádeží za bílého dne,“ dodal

Okamura minulé úterý chtěl, aby Sněmovna zařadila bod o tom, že „vláda chce okrást důchodce“. Chod Sněmovny opozice brzdila dlouhým navrhováním změn programu schůze. Okamura také neúspěšně navrhoval projednání i dalších mimořádných bodů. Požadoval, aby poslanci debatovali například o případném zvyšování daní, o zdražování a o dostupnosti bydlení.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Hoffman vidí naději. Ale nejdřív musí přijít katastrofa

14:00 Ivan Hoffman vidí naději. Ale nejdřív musí přijít katastrofa

POHLED IVANA HOFFMANA Tentokrát se Ivan Hoffman zamýšlí nad optimismem. Nikoliv tím povinným a dikto…