VIDEO To byla jízda: V sídle OSN se světové velmoci pohádaly tak, jako už dlouho ne

13.04.2017 9:34

„Rusko se rozhodlo postavit se za vraždícího, barbarského zločince a obrátilo se zády ke svým mezinárodním partnerům,“ prohlásil v Radě bezpečnosti OSN britský diplomat Rycroft. Odpověď ruského diplomata Safronkova vstoupí do historie jako nejméně diplomatický výstup na půdě OSN od dob Huga Chaveze.

VIDEO To byla jízda: V sídle OSN se světové velmoci pohádaly tak, jako už dlouho ne
Foto: OSN
Popisek: OSN
reklama
Vzhledem k odlišnému postoji Ruska se v Radě bezpečnosti OSN nepodařilo odsouhlasit rezoluci, která by odsoudila užití chemických zbraní režimem prezidenta Bašára Al-Asada v Sýrii a donutila jej ke spolupráci při vyšetřování incidentu. 
 
Zatímco 10 z 15 členů Rady rezoluci odsouhlasilo, Rusko text rezoluce rázně zamítlo, stejně tak učinila i Čína. Rezoluce RB OSN musí být schválená jednomyslně. V tomto případě k jejímu schválení tedy dojít nemohlo. Rezoluce navržená Francií, Velkou Británií a Spojenými státy rázně odsoudila užití chemických zbraní ze strany vlády prezidenta Asada a její přijetí by znamenalo, že by se Asadův režim musel podřídit doporučením expertů z Organizace pro zákaz chemických zbraní a dalších mezinárodních expertních skupin.
 
Změnit postoj Ruska se v Radě bezpečnosti pokoušel stálý zástupce Velké Británie při OSN v New Yorku Matthew Rycroft. „Prezident Asad svým posledním chemickým útokem dal jasně najevo, že nehodlá respektovat podmínky mírového řešení konfliktu stanovené při setkání v Astaně, čímž poškozuje i kredibilitu Ruska,“ uvedl britský diplomat.
„Nejde zde přitom jen o oběti posledního chemického útoku; nesmíme zapomínat na dalších 13 a půl milionu lidí, kteří kvůli Asadovi potřebují humanitární pomoc, potřebují, aby v zemi nastal mír,“ pokračoval Rycroft.

 

Anketa

Zlepší se do konce tohoto roku vztahy mezi USA a Ruskem?

28%
hlasovalo: 2228 lidí


„Z dnešního pohledu je již naprosto jasné, že Asad v budoucím vývoji Sýrie nemůže hrát žádnou roli. Přitom již existuje návrh toho, jakým způsobem by bylo možné zajistit v zemi mír. Námi navrhovaná rezoluce 2254 představuje způsob, jakým by bylo kýženého míru možné dosáhnout,“ zdůraznil Brit. „Bohužel i přes naše snahy se musíme stále potýkat s režimem, který nevykazuje žádnou snahu o docílení míru. S režimem, který, opíraje se o ruskou podporu, i nadále bombarduje své vlastní obyvatelstvo a používá proti němu chemické zbraně,“ apeloval na členy Rady Rycroft.
 
„Rusko opakovaně zneužilo své právo veta k ochraně Asadova režimu a ke krytí užívání chemických zbraní z jeho strany. A co že dostalo Rusko na oplátku za svých 7 vet v posledních šesti letech? Z ruské pýchy v Astanském procesu se stalo zesměšnění. Kredibilita Ruska ve světě byla otrávena jeho toxickou asociací s režimem Asada. ... Rusko se rozhodlo postavit se za vraždícího, barbarského zločince a obrátilo se zády ke svým mezinárodním partnerům. Rusko si zvolilo špatnou stranu historie. Nicméně pro Rusko ještě není vše ztraceno, Rusko má ještě šanci splnit svou úlohu stálého člena Rady bezpečnosti OSN a použít svůj vliv k tomu, aby pomohlo ukončit tento konflikt,“ směřoval britský diplomat svá slova směrem k ruskému zástupci. „Zatímco Asad Rusku nabízí jen stud a zesměšnění, my Rusku nabízíme možnost obnovené spolupráce s mezinárodním společenstvím,“ zakončil Rycroft svůj projev. 

Šokující výstup ruského diplomata 
 
Po vystoupení britského diplomata Rycrofta již všichni čekali jen na to, jak se k celé věci postaví stálý představitel Ruské federace při OSN Vladimir Safronkov, který se již dříve vryl mnohým do paměti svým svérázným vystupováním, které by se kontextuálně snad vyjímalo lépe v nějakém hospodském zařízení než na půdě Organizace spojených národů.
 
Ovšem to, co přišlo, předčilo veškerá očekávání všech zúčastněných. „Vystoupení představitele Velké Británie Rycrofta jasně ukázalo, že to, o co ve skutečnosti usiluje, je svou konfrontační rétorikou ztížit práci této Rady,“ uvedl Safronkov. „Přitom všichni moc dobře vědí, co se ve skutečnosti děje. Vy se bojíte! Nemůžete kvůli tomu ani spát. Bojíte se toho, že budeme spolupracovat se Spojenými státy. Děláte všechno pro to, aby k této spolupráci nedošlo,“ zdůraznil ruský diplomat.
 
„Podívej se na mě! Neuhýbej očima! Co se díváš do strany? Právě kvůli tomuto strachu jsi dneska nic neřekl o politickém procesu,“ obrátil se Safronkov k šoku všech přitomných na britského diplomata. 

 

„Neustále si kladete nějaké urážlivé nároky. A co jste udělali vy pro dosažení míru? V Paříži a v Londýně utváříte opoziční skupiny,“ završil svou plamennou řeč ruský diplomat. 

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: fib
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

20:51 Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

Naše minipříběhy z Chebska jsou možná banální, ale pro tuto dobu typické. Paní B., která má kadeřnic…