VIDEO To byla jízda: V sídle OSN se světové velmoci pohádaly tak, jako už dlouho ne

13.04.2017 9:34 | Zprávy

„Rusko se rozhodlo postavit se za vraždícího, barbarského zločince a obrátilo se zády ke svým mezinárodním partnerům,“ prohlásil v Radě bezpečnosti OSN britský diplomat Rycroft. Odpověď ruského diplomata Safronkova vstoupí do historie jako nejméně diplomatický výstup na půdě OSN od dob Huga Chaveze.

VIDEO To byla jízda: V sídle OSN se světové velmoci pohádaly tak, jako už dlouho ne
Foto: OSN
Popisek: OSN
Vzhledem k odlišnému postoji Ruska se v Radě bezpečnosti OSN nepodařilo odsouhlasit rezoluci, která by odsoudila užití chemických zbraní režimem prezidenta Bašára Al-Asada v Sýrii a donutila jej ke spolupráci při vyšetřování incidentu. 
 
Zatímco 10 z 15 členů Rady rezoluci odsouhlasilo, Rusko text rezoluce rázně zamítlo, stejně tak učinila i Čína. Rezoluce RB OSN musí být schválená jednomyslně. V tomto případě k jejímu schválení tedy dojít nemohlo. Rezoluce navržená Francií, Velkou Británií a Spojenými státy rázně odsoudila užití chemických zbraní ze strany vlády prezidenta Asada a její přijetí by znamenalo, že by se Asadův režim musel podřídit doporučením expertů z Organizace pro zákaz chemických zbraní a dalších mezinárodních expertních skupin.
 
Změnit postoj Ruska se v Radě bezpečnosti pokoušel stálý zástupce Velké Británie při OSN v New Yorku Matthew Rycroft. „Prezident Asad svým posledním chemickým útokem dal jasně najevo, že nehodlá respektovat podmínky mírového řešení konfliktu stanovené při setkání v Astaně, čímž poškozuje i kredibilitu Ruska,“ uvedl britský diplomat.
„Nejde zde přitom jen o oběti posledního chemického útoku; nesmíme zapomínat na dalších 13 a půl milionu lidí, kteří kvůli Asadovi potřebují humanitární pomoc, potřebují, aby v zemi nastal mír,“ pokračoval Rycroft.

 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: fib

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

3 roky nic, teď pohyb. Zlé pro Ukrajince, zvlášť když USA utnuly pomoc

10:35 3 roky nic, teď pohyb. Zlé pro Ukrajince, zvlášť když USA utnuly pomoc

Krátce poté, co vyšlo najevo, že Rusové pravděpodobně obsadili jedno z důležitých ložisek lithia, o …