VIDEO Tomáš Halík si povídá s loutkou. Ne, není to parodie

30.05.2016 8:04

Kněz, teolog a vysokoškolský pedagog Tomáš Halík kvituje studentské bouření proti mocnářům. A tak mu srdce zaplesalo, když studenti před dvěma lety házeli na pražském Albertově vajíčka na prezidenta Zemana. „Svatý nepokoj ve studentech a mládí je k něčemu určitě dobrý,“ míní Halík.

VIDEO Tomáš Halík si povídá s loutkou. Ne, není to parodie
Foto: David Hora
Popisek: Tomáš Halík na přednášce v Písku

Anketa

Muž, který vběhl před americký konvoj a vystrčil na něj holý zadek, ...

hlasovalo: 10569 lidí

Halík výše uvedená slova pronesl v rozhovoru s náboženským myslitelem, neortodoxním teologem a rebelem své doby Jeronýmem Pražským, který si v ničem nezadal se svým současníkem Janem Husem. V rozhovoru, který se před několika dny objevil na síti Youtube, Jeronýma zhmotnil pomocí dřevěné loutky evangelický pastor Jaroslav Pechar.

Halík si na svém předchůdci cení zejména toho, že byl světoběžníkem, otevřeným všem impulzům, nápadům a inspiracím. Protože všem českým křesťanům dle jeho názoru hrozí zápecnictví. Jestliže vycházíme z předpokladu, že mají být univerzální, zvlášť ostudná je prý tato skutečnost u katolíků. „Když se příliš zakotvíme v té naší kotlině a moc se neotvíráme tomu, co přichází ze světa, tak to myslím, že je špatně a v tom bychom se u tebe měli inspirovat,“ uvedl Halík.

Jeho spoludebatník následně poukázal na to, že si za svého života užil všemožných šarád, v dnešním slovníku happeningů, ale je na vážkách, zda to v konečném důsledku k něčemu bylo. „Pravdu dím, že jsem vždy na poslední chvíli utíkati musel. Ale dá se tím změnit svět, má to vůbec smysl študenty k něčemu takovému poňoukat?“ otázal se Halíka, jenž reagoval souhlasně.

Podle teologa je totiž ve studentech vždy taková „dobrá jiskra“ a navíc prý většinou mají i intuici, která jim pomáhá identifikovat špatné věci. „U nás taky dovedou studenti na mocnáře vajíčka házet. To jsem jim velice fandil,“ dal Halík příklad takové studentské aktivity. Připomeňme, že se jedná o dva roky starou situaci, kdy na pražském Albertově házeli demonstrující vajíčka na prezidenta Zemana, který tam odhaloval pamětní desku připomínající studentské protesty proti komunistickému režimu, jež právě na tomto místě 17. listopadu 1989 odstartovaly.

„Nám študenti taky kus svobody vybojovali před čtvrt stoletím a něco. Takže ten svatý nepokoj ve studentech a mládí je k něčemu určitě dobrý,“ doplnil Halík.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bůh zachránil Británii, zní nad prvními výsledy voleb. A fotka protažených obličejů redakce ČT

8:45 Bůh zachránil Británii, zní nad prvními výsledy voleb. A fotka protažených obličejů redakce ČT

Bůh opět zachraňuje Velkou Británii! Když si Britové volí za premiéra prolhaného klauna, tak ať si j…