Kritice se nevyhla ani veřejnoprávní televize a její cenzura vysílaných pořadů. Padla obava nad budoucností demokracie a nad médii vyvolávající atmosféru lynče, čímž mohou být při samotném rozvoji demokracie překážkou. Orwellova kniha 1984 není žánrové sci-fi, ale proroctví, i taková tvrzení na semináři zazněla.
Jako první si vzal slovo publicista a člen Syndikátu novinářů Štěpán Kotrba. Podle něj první, co přineslo do světa pravou demokracii, byl internet. „Parta zhulenejch intelektuálů na univerzitě a parta vojenských stratégů vymyslela síť, která měla odolat jaderné válce. Jedné partě se to vymklo z rukou a druhá ji použila jako nástroj na oslovení celého světa, každého z vás,“ řekl doslova Štěpán Kotrba. Podle něj je tohle ta správná cesta. Tedy neomezený prostor, ne kradení z toho omezeného a vynucování si zoufalým křikem při teroristickém útoku nebo demonstraci vliv v soukromém prostoru někoho druhého.
„Dnes máme všichni stejnou možnost oslovit svět,“ uvedl a vysvětlil, že zatímco soukromá média mají za úkol plnit kapsy majitelů, veřejná mají uspokojovat potřeby lidí a nebýt na zisku závislá. Rozvedl také úlohu a každodenní práci novinářů. „Novinář přijde ráno do práce, na desátou na poradu, pak jde domů, kdy kouká deset nebo dvanáct hodin do monitoru a hodnotí zprávy, které vybrat. Čekat do půlnoci na schválení zákona je pravidlo, čekat do dvou do rána na rozhodnutí vlády je pravidlo,“ sdělil přítomným posluchačům na Novotného lávce v Praze ve středu v podvečer Štěpán Kotrba. Připomněl, že novináři vidí celou politiku jinak než čtenáři, protože znají politiky i v jiných situacích než za řečnickým pultem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
David , demokracie , média , novináři , Procházková , Kotrba , Řezanka
autor: Zuzana Koulová
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu
Předvolební debata mezi zastánci a kritiky vlády se přiostřuje – každý tábor čte volební průzkumy po…
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková
- 11:15 Hrušínský: Kdo nechce Uršulu, hlasoval pro rozvrat EU
- 8:00 Každou šestou výplatu dáte NATO. Brutální čísla ze Slovinska
- 20:00 Milion chvilek v akci. Korespondenční volba. Tohle chystají na podzim