VÍME PRVNÍ Tomio Okamura zakládá novou politickou stranu

22.04.2015 14:35

Z několika na sobě nezávislých zdrojů se ParlamentnímListům.cz podařilo získat informace o tom, že Tomio Okamura zakládá Stranu přímé demokracie, shodou okolností se stejnou zkratkou, jako německá sociální demokracie (Sozialdemokratische Partei Deutschlands). Ačkoli to někdejší senátor v přímé konfrontaci s naší redakcí popřel, fakta mluví jasně.

VÍME PRVNÍ Tomio Okamura zakládá novou politickou stranu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura chování svých kolegů označil za puč a zradu na voličích
ParlamentníListy.cz v posledních třech týdnech zaznamenaly informace o tom, že Tomio Okamura připravuje novou stranu. Má jít o nový tým, staronové tváře, ale silnou značku. Podle našich zjištění, které se opírají hned o tři na sobě nezávislé zdroje, se plánovaný projekt někdejšího senátora bude jmenovat Strana přímé demokracie. Právě přímá demokracie, s ní spojená odvolatelnost a osobní zodpovědnost volených zastupitelů byla hlavní náplní Úsvitu v minulých volbách. 
 
Tomio Okamura však informace popřel. „Dobrý den, o žádné straně s tímto názvem nevím a ani nevím o tom, že by kdokoli z mých příznivců či příznivci Úsvitu zakládali stranu s tímto názvem,“ řekl Okamura ParlamentnímListům.cz 14. dubna. 
 
Naše zdroje však trvaly na svém. „Není to pravda, Okamura o tomto jednal a jedná, zatím se neví nic bližšího, ale směřuje to ke spojení s SPOZ a už se mají sbírat podpisy,“ přiznaly naše zdroje. 
 
ParlamentníListy.cz získaly důkaz, který Okamurovo vyjádření zpochybňuje. Už 3. dubna letošního roku, víc než týden před naším dotazem, přesně v 11:09 totiž byla aktualizována doména SPD.cz: zkratka Strany přímé demokracie. Náhoda? Možná ano. Co ale náhoda není, to je držitel této domény. Jím není nikdo jiný než Tomio Okamura osobně. Samotnou doménu přitom registroval v listopadu loňského roku. 

Připomeňme, že se Úsvit dostal do Sněmovny v předčasných volbách roku 2013 a získal celkem 14 poslaneckých křesel. Problémy v hnutí začaly na začátku letošního roku, kdy byl z postu předsedy poslaneckého klubu odvolán Radim Fiala. Poslancům se nelíbilo, že Fiala údajně uzavírá za hnutí dohody, o kterých nikdo nevěděl. Jednalo se prý o spojení Úsvitu se stranou SPO (bývalý SPOZ – Strana Práv Občanů – Zemanovci). Ten však tyto informace razantně popřel. Po odvolání Fialy přišel na řadu hlavní představitel hnutí, předseda Tomio Okamura.

Okamurovi poslanci Úsvitu vyčítali podivné hospodaření se stranickými penězi. Společnostem 10minutes a ATM bylo posíláno měsíčně dohromady kolem 500 tisíc korun. Reálné podklady, za co peníze dostaly, však chybí. 

Následně proběhl účetní audit strany, který nedostatky potvrdil. Někteří poslanci v čele s Markem Černochem pak předsedu žádali o převzetí odpovědi a úhradu zhruba 560 tisíc korun, které si Okamura ze strany „vyvedl“. Poté byl Okamura odvolán z postu předsedy Úsvitu.

Pučisté, jak poslance, kteří vyslovili nesouhlas s praktikami předsedy, Okamura nazývá, prý plánovali propojení Úsvitu se stranou Jiřího Janečka a blízkou spolupráci s Marine Le Penovou. Plán měl ztroskotal poté, co Janečka oslovil Okamura. Ten se s ním přitom několikrát sešel. Jedné ze schůzek, kterou ParlamentníListy.cz zaznamenaly, se účastnil i Jan Veleba, předseda Zemanovců nebo Zbyněk Passer z Hnutí Pro Prahu. 

"Bývalí přátelé-poslanci, které jsem jednoho po druhém vyzvedl do Parlamentu, pro něž jsem dva roky pracoval, usoudili, že už nejsem potřeba, a zahodili mě a se mnou i další zakladatele hnutí jako zmačkaný papír. Myslím, že to je příznačná tečka za naším příběhem – za dobré úmysly je třeba lidi jako já fackovat. Nijak to neřeším – vím, že za pár let, až jim všem dojdou souvislosti, tak si také nafackují," řekl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Okamura. 

"Byl jste to Vy, pane předsedo, kdo tenhle kolotoč událostí rozjel, jestli vědomě, či nevědomě, netuším. Ale zničil jste tím vše, co jsme my všichni společně s Vámi budovali a mohli vybudovat. Zničil jste i důvěru mnoha a mnoha voličů ve spravedlivější a čistší politiku. Podařilo se Vám mnohdy i zničit důvěru lidí v našem okolí vůči nám samotným, a to je neodpustitelné," vzkázal na oplátku poslanec Úsvitu Petr Adam.

Fotogalerie: - Tajná schůzka Tomia Okamury

Tomio Okamura svolal tajnou schůzku v restauraci U...
Restaurant u Zlaté konvice
Jiří Janeček
Jan Veleba
Tomio Okamura a Radim Fiala
Jaroslav Novák Večerníček

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tomáš A. Nový

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Říci, že to má něco společného s islámem? Ve Francii je to o krk. Profesor z Paříže podává hrozivé svědectví

22:16 Říci, že to má něco společného s islámem? Ve Francii je to o krk. Profesor z Paříže podává hrozivé svědectví

GATESTONE INSTITUTE Kdo hájí člověka obviněného z rasismu, ten riskuje, že z něj bude také obviněn. …