VV: Proč by prostitutky nemohly vyplňovat daňové přiznání?

31.07.2011 10:39

Věci veřejné přišly s dalším nápadem, jak získat peníze pro státní pokladnu. Zdanit prostituci. Podle poslance Jiřího Rusnoka by to mohlo přinést až deset miliard korun a zprůhlednit obchod. Přesto se návrh nesetkal s velkým pochopením koalice.

VV: Proč by prostitutky nemohly vyplňovat daňové přiznání?
reklama
„Stát tak přichází o nemalé peníze. V době, kdy musíme šetřit každou korunu, je na čase o tomto problému začít mluvit otevřeně. Musíme využít všechny ostatní možnosti navýšení příjmů rozpočtu než dojde k samotnému zvýšení daní pro všechny občany," pokoušel se návrh obhájit Rusnok deníku Právo.

Věci veřejné také tvrdí, že legalizace prostituce by vedla k jejímu zprůhlednění a omezení organizovaného zločinu. „Musíme přijmout taková opatření, která by prostitutky motivovala k tomu vystoupit z ilegality," pokračuje Rusnok.

Nečas: Stát není pasák!

Zdanění prostituce však koalice odmítá, a to hlavně z morálních důvodů. Premiér Petr Nečas odmítá udělat ze státu pasáka. „Jsem odpůrcem legalizace. Ta nic neřeší. Stát nemá být zainteresován na příjmech z prostituce, není pasák," uvedl Nečas.

Nabízí se však i řada praktických důvodů, proč je zdanění nejstaršího řemesla nereálné. „Pokud má někdo pod tímto pojmem legalizaci prostituce jako povoleného způsobu obživy, tak s tím nesouhlasím. Nerad bych takovou práci na úřadech práce nabízel, natož na ni nabízel rekvalifikační kurzy," upozorňuje ministr práce Jaromír Drábek.

V prostituci chybí účetní evidence pro daně

Komplikované by bylo i jak daň vybírat. Poslanec ODS Boris Šťastný tvrdí, že jedinou možností by asi byla paušální daň. „Nedovedu si totiž dobře představit průkaznou a úplnou účetní evidenci v rámci dodavatelskou odběratelských vztahů takové živnosti," spekuluje Šťastný.

Ministr financí Miroslav Kalousek se k nápadu VV ani nechtěl vyjadřovat. Prý má mnoho práce na to, aby se tím zabýval.

Čtěte více:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor:

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

18:53 Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

Zhatit volbu nových členů Rady ČT se pokoušejí ti zákonodárci, jimž nynější fungování České televize…