Realizovat by se to mohlo skrz nátlak na poslance. Konkrétně v rámci proplácení pokut za přeběhlictví. Už při vstupu do sněmovny totiž strana odporovala Ústavě kvůli absenci volného mandátu - její poslanci museli podepisovat smlouvy na vysoké pokuty v případě neprosazování stranického programu. Tam by mohlo být to krizové místo.
"Rozpuštění politické strany je mimořádný krok," podotkl Antoš ve studiu ČT. "Strana by se musela chovat protiprávně, musela by představovat bezprostřední hrozbu právnímu státu."
Ohrožení demokracie by právník viděl zejména v nátlaku na členy, nikoli v ekonomických záměrech partaje. "Když si někdo založil stranu, aby hájil ekonomické zájmy, to asi nestačí na její zrušení. Ale pokud by se prokázalo, že se strana řídí hospodářskou nabídkou a korupcí a že budou zběhlí poslanci nuceni platit směnky, tam už bych měl pochybnosti."

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par