VV by se možná daly úplně zrušit, naznačil právník

9. 4. 2011 13:50

Strana Věci veřejné by se podle ústavního právníka Marka Antoše v krajním případě mohla i zrušit. Muselo by se ale zjevně prokázat, že porušuje pravidla demokracie a narušuje právní stát.

VV by se možná daly úplně zrušit, naznačil právník
reklama

Realizovat by se to mohlo skrz nátlak na poslance. Konkrétně v rámci proplácení pokut za přeběhlictví. Už při vstupu do sněmovny totiž strana odporovala Ústavě kvůli absenci volného mandátu - její poslanci museli podepisovat smlouvy na vysoké pokuty v případě neprosazování stranického programu. Tam by mohlo být to krizové místo.

"Rozpuštění politické strany je mimořádný krok," podotkl Antoš ve studiu ČT. "Strana by se musela chovat protiprávně, musela by představovat bezprostřední hrozbu právnímu státu."

Ohrožení demokracie by právník viděl zejména v nátlaku na členy, nikoli v ekonomických záměrech partaje. "Když si někdo založil stranu, aby hájil ekonomické zájmy, to asi nestačí na její zrušení. Ale pokud by se prokázalo, že se strana řídí hospodářskou nabídkou a korupcí a že budou zběhlí poslanci nuceni platit směnky, tam už bych měl pochybnosti."

Opoziční poslanci mají jasno. "Takovéto tunelování demokracie tu ještě nebylo," podotkl pro ČT například místopředseda sněmovny za ČSSD Lubomír Zaorálek.

Čtěte:

Klaus pro PL.cz: Jsem překvapen. O odvolávání Johna a Dobeše řeč nebyla

Svědectví o praktikách u Véček: Škárka si od Bárty běžně půjčoval

Finální úder pro Véčka teprve přijde. Babák promluvil

Věci veřejné jsou odepsané. Dopadnou hůře než zelení

SLEDUJEME téma: Peníze za mlčení ve VV

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: par
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pavel Novotný v ráži: Vyzkoušel jsem všechny dostupné drogy. Uprchlíci? Vstřebali bychom sto tisíc. Já bych zvládnul deset

22:22 Pavel Novotný v ráži: Vyzkoušel jsem všechny dostupné drogy. Uprchlíci? Vstřebali bychom sto tisíc. Já bych zvládnul deset

Starosta pražských Řeporyjí a významný politik ODS Pavel Novotný přišel podebatovat do Studia svobod…