VZP odmítá platit miliardu ročně specializovanému centru, řekl v ČT vládní politik

29.03.2013 22:51

Největší česká zdravotní pojišťovna VZP odmítá platit až miliardu korun ročně specializovanému onkologickému centru, ačkoli ji k tomu váže smlouva podepsaná v roce 2006, tedy v době, kdy byla na VZP uvalena nucená správa. Vlastníci pražského protonového centra na léčbu rakoviny hrozí arbitráží a podotýkají, že jejich centrum představuje budoucnost v léčbě rakoviny. VZP se ale arbitráže nebojí.

VZP odmítá platit miliardu ročně specializovanému centru, řekl v ČT vládní politik
Foto: Hans Štembera
Popisek: VZP

Vlastníci pražského protonového centra na léčbu rakoviny vyvolali arbitráž proti VZP. Tato pojišťovna totiž odmítá zasílat zařízení miliardu korun ročně, k čemuž je vázána smlouvou starou tři roky, která byla podepsána v době nucené správy uvalené na největší českou pojišťovnu. VZP ji však vidí jako nevýhodnou a odmítá ji plnit, arbitráže se neobává. O tomto sporu diskutovali v pátečních Událostech, komentářích České televize hlavní lékař Protonového centra Jiří Kubeš a člen správní rady VZP, poslanec Jiří Skalický (TOP 09).

Budoucnost v protonové léčbě

"VZP je v kontaktu s radiačními onkology a pokud tito odborníci doporučí tuto léčbu, tak není důvod, aby VZP tuto léčbu neuhradila," míní Skalický. Podle článku čtyři této smlouvy však VZP uhradí péči pro 1650 pacientů za rok. Tato smlouva je však podle Skalického irelevantní. A to i z pohledu, že byla podepsána ve zvláštní situaci nucené správy a to navíc bez řádného výběrového řízení. Situace každého pacienta musí být posuzována zvlášť.

K tomu Kubeš poznamenal, že protonová léčba nikdy nebude uvedena jako jediná možná. "Vždy existuje více variant jak pacienty léčit, některé lepší, některé horší. S přihlédnutím k tomu, že protonová léčba představuje budoucnost, tak 1650 ročně není vůbec mnoho. Jde o zlomek ze 30 až čtyřiceti tisíc, kteří jsou ročně v Česku léčeny," uvedl lékař. O protonová centra je podle jeho slov v Evropě velký zájem a centrum je prý i bez klientů VZP plně vytíženo, ale pokud VZP změní tento svůj nekonstruktivní postoj, centrum jim péči zajistí.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle je nátlak Bruselu na české volby, paní Jourová?! Petr Žantovský se zhrozil nad slovy eurokomisařky

7:30 Tohle je nátlak Bruselu na české volby, paní Jourová?! Petr Žantovský se zhrozil nad slovy eurokomisařky

TÝDEN V MÉDIÍCH Pořádně vedle šlápla eurokomisařka Věra Jourová svým vyjádřením k volbám, které čeka…