VZP přišla na to, jak ušetřit: léčbu protonem zaplatí pacientům v Mnichově

09.05.2013 20:31

Veřejná zdravotní pojišťovna přišla s novým krokem ve sporu s protonovým centrem (Proton Therapy Center – PTC). Místo aby platila za léčbu v centru Prahy, vyjednává o tom, že uhradí léčbu pacientům, kteří se budou léčit v německém Mnichově.

VZP přišla na to, jak ušetřit: léčbu protonem zaplatí pacientům v Mnichově
Foto: Hans Štembera
Popisek: Všeobecná zdravotní pojišťovna

Místo aby VZP platila za léčbu v pražské Nemocnici Na Bulovce, začala vyjednávat o tom, že by hradila péči pacientům v Mnichově. Důvodem je prý vysoká cena, která převyšuje tu v Německu.

Ukazuje to aktuální případ pacientky v pražském centru. Protonové centrum si tu totiž naúčtovalo 720 tisíc korun, ve 400 kilometrů vzdáleném Mnichově ale podobná léčba průměrně stojí 18 tisíc eur, tedy v přepočtu 450 tisíc korun. K tomu mluvčí VZP Oldřich Tichý dodal, že si pražská nemocnice naúčtovala navíc i 20 tisíc korun za drobné technické prostředky nutné pro terapii.

Zástupci protonového centra v Praze tuto částku neodmítají. Podle nich byl ale aktuální případ, kdy byl pacientce odstraněn nádor na mozku, náročný a je řazen mezi nejnákladnější.

"Cena vychází z odpovědné kalkulace podle ozařovacího plánu vypracovaného týmem klinických fyziků a lékařů protonového centra," uvedl mediální zástupce PTC Vladimír Šulc pro server Aktuálně.cz.

VZP tak jedná o dalších variantách. "V nejbližších dnech odcestuje na ozařování do Mnichova 21letý klient VZP. Protonovou terapii mu kvůli rozsáhlému nádoru v oblasti vedlejších nosních dutin, prorůstajícímu dále do lebky, doporučili jako jedinou možnou léčbu odborníci z Komplexního onkologického centra," přiblížil mluvčí Tichý.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Daň z dýchání!“ Hejma pozval na pódium šéfku Trikolóry a přišla smršť. Ránu ODS pak zasadil bývalý straník

14:27 „Daň z dýchání!“ Hejma pozval na pódium šéfku Trikolóry a přišla smršť. Ránu ODS pak zasadil bývalý straník

„Volím osmu,“ podpořil v Českých Budějovicích sdružení Trikolora Svobodní Soukromníci zpěvák Ondřej…