Václav Cílek pronesl tak vážná varování, že Moravec jen koukal

25.09.2016 13:08

V nedělních Otázkách Václava Moravce proti sobě zasedli ministr pro životní prostředí Richard Brabec (ANO) a geolog Václav Cílek. Nabízeli odpověď na otázku, jak se bránit suchu. Ačkoli sucho není pro diváky „dost sexy“, je třeba mu věnovat pozornost, protože v této věci zaspal celý svět. Ať uděláme, co uděláme, vodu nám prý stejně zdraží. Cílek také zkritizoval ministerstvo životního prostředí, které se příliš nechalo ovlivňovat ekologickými aktivisty.

Václav Cílek pronesl tak vážná varování, že Moravec jen koukal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Cílek

„Povodně a sucho jsou dvě strany jedné mince, jen to sucho není tak sexy a není atraktivní pro média,“ zahájil téma Brabec. Připomněl divákům, že jsme střechou Evropy, ze které všechna voda odtéká, takže jsme závislí na vodě, jež nám spadne z nebes. Proto vláda investovala tři miliardy do udržení vody v krajině z evropských peněz. Další tři miliardy ještě mají přijít.

„Zaspali jsme jako svět, zaspali jsme jako Evropa, zaspali jsme jako Československo, zaspali jsme jako Česká republika,“ doplnil k tématu Cílek. „Mně se zdá, že po roce 1990 bylo ministerstvo životního prostředí pod vlivem různých ekologických iniciativ, pak to bylo ode zdi ke zdi, když to tak řeknu, a teprve v posledních letech dělá podle mého ministerstvo pro životní prostředí to, co má,“ pokračoval Cílek. I tak bychom se ale měli připravit na jevy, které jsme v minulosti v Česku neviděli – především tornáda. Nemluvě o tom, že dříve pršelo prakticky na celém našem území, zatímco dnes prší jen někde. Tam se potýkáme s lokálními povodněmi, ale jinde nám voda chybí. To se týká především jižní Moravy.

Stejně nám vodu zdraží, soudí Cílek

Hosté se následně shodli na tom, že na prvním místě musíme chránit českou půdu, která zadrží dvě třetiny vody v krajině. To je něco, co diváky asi nezaujme, poutavěji vypadá výstavba přehrad, jenže klíč k udržení vody v České republice představuje půda. Brabec okamžitě ujišťoval, že vláda chystá soubor čtyř stovek opatření, jak celkově bojovat s klimatickou změnou. Cílek doporučil obnovovat mokřady, které nasávají vodu jako houba. Člen vlády ujišťoval, že se o to kabinet již snaží.

Geolog také lidem doporučil, aby zachytili vodu na střechách a využili ji ke splachování toalet. Naproti tomu šetřit pitnou vodu prý nemá pro Českou republiku příliš smysl. „Stejně nám ji zdraží,“ podotkl Cílek.

Zdražení pitné vody se chopil Richard Brabec. „To by bylo na celý pořad. Proč je tady voda dražší než v Izraeli. To jsme si ověřili a je to prostě fakt,“ konstatoval člen vlády s tím, že toto téma bylo před volbami brutálně využito. Je otázka, kolik peněz z toho, co platí občan, se vrátí do infrastruktury. Je to prostě byznys, na kterém profitují soukromé firmy a já si myslím, že Česká republika udělala obrovskou chybu, když před dvaceti lety zprivatizovala vodárenství,“ posteskl si Brabec.

Ve druhé polovině diskuse se pánové věnovali stavu lesů v naší zemi. Diváky varovali, že nám budou častěji hrozit lesní požáry, jaké jsme dříve znali třeba z Řecka. I když se budeme snažit sebevíc, klimatickým změnám bude těžké zabránit, přesto bychom neměli rezignovat a měli bychom usilovat o různorodost lesů na našem území.

Podle Cílka tak či tak vstupujeme do období, kdy nás čekají jen těžko předvídatelné změny, u kterých je jisté především to, že budou probíhat rychle. Nelze prý dokonce vyloučit, že v důsledku globálního oteplování se evropský kontinent na čas ochladí, protože rychlé tání ledovců pozmění cyklus cirkulace vod.

Co s tím? Podle geologa nás zachrání jen dvě věci. Zaprvé snížení produkce skleníkových plynů, ale zadruhé nám nezbude, než se změnám, které se musíme pokusit minimalizovat, přizpůsobit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Tomáše Kluse, obdivovatele Grety, se pověsili paparazzi. To neměl nikdo vidět!

11:20 Na Tomáše Kluse, obdivovatele Grety, se pověsili paparazzi. To neměl nikdo vidět!

Poté co se v uplynulých týdnech prohnaly přírodní živly Evropou, vystoupil na sociálních sítích Tomá…