Václav Havel přesvědčil Clintona, aby neskončila "Svobodka". Madeleine Albrightová a příběh se škubanou slepicí. Takto Michael Žantovský a americký velvyslanec slavili konec války v Plzni

06.05.2018 16:05 | Zprávy

REPORTÁŽ Sto let česko-amerických vztahů – co nás spojuje. To byl název obnovených tzv. Plzeňských rozhovorů, které uspořádala Západočeská univerzita v Plzni. Bývalý šéf rádia Svoboda vysoce ocenil aktivitu Václava Havla a varoval před opuštěním myšlenek svobody a demokracie. K tomu se přidal i bývalý velvyslanec v USA, zakladatel Občanského fóra a nyní ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, který varoval před pokusy omezit veřejnoprávní média a novináře jako takové.

Václav Havel přesvědčil Clintona, aby neskončila "Svobodka". Madeleine Albrightová a příběh se škubanou slepicí. Takto Michael Žantovský a americký velvyslanec slavili konec války v Plzni
Foto: Vít Hassan
Popisek: Michael Žantovský přišel podpořit Jiřího Drahoše do Kongresového centra v Praze, kde Drahošův štáb sledoval výsledky prezidentských voleb

Úvodní zdravici pronesl americký velvyslanec v ČR Stephen B. King, který mj. řekl: „…Pracujeme na tom, aby hrozby našeho způsobu života a našich sdílených hodnot jako hrozby, které se objevily v roce 1938 a 1968, aby se již nikdy neopakovaly… Svoboda něco stojí, je to hodnota, za kterou budeme muset bojovat…“ Jeho slovům a dalšímu programu naslouchalo několik desítek přítomných nejrůznějšího věku.

Kde je Václav Havel, kreativní rebel….!

Druhý zástupce USA byl v prvním bloku Plzeňských rozhovorů Thomas Dine – bývalý prezident rádia Svobodná Evropa. Činný v pěti neziskových komisích a současný předseda Amerických přátel České republiky, místopředseda Freedom House, členem představenstva židovské federace Velkého Washingtonu a Umělců pro lidská práva. Byl také politickým poradcem senátora Tedda Kennedyho v roce 1979 až 1980 . „Zprostit se strachu je velice důležité…,“ uvedl na úvod a poté prohlásil, že ve společnosti, kde chybí myšlenková svoboda, nemůže probíhat ani kritické myšlení.

„Doba prezidenta Havla, rebela, kreativního, který vyvedl české země z jha ruské moci, z komunistického světa do svobody. Dovedl ji do EU. Měl tři cíle – NATO, EU a rádio Svobodná Evropa z Mnichova do České republiky. To se mu povedlo a zajímavé je, že prezident USA, Bill Clinton, si přál zastavit činnost rádia, jako relikt studené války,“ uvedl dále Dine. „Prezident Havel musel přesvědčit amerického prezidenta, aby nedával červenou kartu rádiu a aby mohlo dále vysílat. Samozřejmě, musel jet do Washingtonu, bylo mezi pány prezidenty několik telefonických rozhovorů. Vyhrál a jsem mu za to vděčný. Tehdy rádio za jeden dolar měsíčně sídlilo v bývalé budově Federálního shromáždění vedle Národního muzea na Václavském náměstí. To byla „naše okupace“ této budovy a je to určitý ironický moment v historii,“ podotkl úsměvně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blackout Česka: Věděli to 11 let. Před tímhle varoval generál Šándor

20:26 Blackout Česka: Věděli to 11 let. Před tímhle varoval generál Šándor

Před jedenácti lety proběhlo v Praze a části Středočeského kraje rozsáhlé simulační cvičení blackout…