Václav Klaus: V Německu proběhla neomarxistická revoluce, a teď ji vnucují všem ostatním. Píše o roli Merkelové i agresivní Antify

15.09.2018 9:23 | Zprávy

Německo je kolébkou nacismu i Marxe a obojí je v něm, byť přetransformovaně, dodnes obsaženo, říká bývalý prezident Václav Klaus. Úžasným úspěchem Německa podle jeho slov je, že využilo své nacistické minulosti jako odrazového můstku k transformaci viníka v učitele, v kazatele a ve vzor nás všech. „Německo špatně chápeme, protože mu nerozumíme,“ píše exprezident ve svém komentáři v sobotním vydání deníku Mladá fronta Dnes.

Václav Klaus: V Německu proběhla neomarxistická revoluce, a teď ji vnucují všem ostatním. Píše o roli Merkelové i agresivní Antify
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus

„Je poučené a své vysoce problematické minulosti zbavené Německo pro český stát osudovým tématem a vzorem pro celou Evropu? Nemyslim si,“ říká Václav Klaus, který poukázal na to, že po dobu celé naší historie bylo Německo, v dobrém i ve zlém, naším nejvýznamnějším sousedem, a v současnosti – v éře oslabování národních států Evropskou unií – to platí o to silněji.

Německo je v dnešní Evropě podle Klause opět určující silou, a to nikoli díky své vojenské síle, ale díky své velikosti, ekonomické síle, cílevědomosti a ambicióznosti. „Německo je dnes v Evropě hegemonem a naprosto nově i naším spojencem,“ uvedl bývalý prezident a dodává, že je třeba podotknout, že především formálním spojencem. Ani členství v EU, ani v NATO prý ještě nezaručuje autentické spojenectví.

„Německo stále špatně chápeme, protože mu nerozumíme, zejména prý jeho velmi specifickému poválečnému vývoji,“ je přesvědčen Klaus. Připomněl, že nejdříve tomu bylo tak, že v něm proběhla pomalá a nedůsledná denacifikace, potom nastala dlouho nedoceňovaná, neomarxistická, skoro revoluce tzv. frankfurtské školy. Právě ta prý připravila klíčový okamžik. „Využití nacistické minulosti jako odrazového můstku k transformaci viníka v učitele, v kazatele a ve vzor nás všech,“ doplnil Klaus s tím, že to je zcela mimořádný a pro Německo nepochybně úžasný úspěch. To se mu nikdy v minulosti nepodařilo.

V souvislosti s tím Klaus zmínil  právě vycházející knihu „Německo: mýtus a realita“, v níž autor Aleš Valenta píše, že v dnešním Německu je stále rozvíjena „Schuldstolz“, tedy pýcha z viny. České politické vědy podle bývalého prezdenta, bohužel, dnešnímu Německu věnují jen malou pozornost. Texty, které produkují, jsou navíc výlučně popisné, nikoli analytické. „Naše oficiální ‚německologie‘ tak zůstává na povrchu a v nedůstojmém předklonu,“ míní.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Klára Kocmanová byl položen dotaz

Kocmanová (Piráti): Peníze z trestné činnosti mají pomáhat obětem, ne mizet ve státní kase

Kam přesně ty peníze mizí? A uznáváte tedy, že stát je špatný hospodář? Protože mě to tak často přijde. Platíme daně a ne malé, a přesto tu pak nejsou peníze na pomoc potřebným nebo třeba na platy ve státní správě, na stavbu kvalitních silnic atd. atd.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Je to mnohem horší.“ Daniel Vávra o cenzuře. Rumunsko, ale i ČR

22:06 „Je to mnohem horší.“ Daniel Vávra o cenzuře. Rumunsko, ale i ČR

Zakladatel Společnosti pro obranu svobody projevu Daniel Vávra vystoupil na Konzervativním kempu s k…