Václav Klaus dnes představí svou novou knihu

07.10.2013 6:46 | Zprávy
autor: adr, čtk

Exprezident Václav Klaus dnes představí novou knihu Česká republika na rozcestí: Čas rozhodnutí, v níž se věnuje aktuálním problémům země. Autoři volají po zásadních změnách v ekonomice i politice. Docházejí k závěru, že je možné je uskutečnit v podstatě jen za předpokladu, že Česko vystoupí z Evropské unie. Názory bývalé hlavy státu už minulý týden vyvolaly odmítavé reakce mnohých politiků.

Václav Klaus dnes představí svou novou knihu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Proběhla první veřejná přednáška Institutu Václava Klause na téma Margaret Thatcherová

První dvě části knihy přinášejí popis nynější situace a analýzu příčin krize společnosti. Ve třetí části autoři v čele s Klausem nastiňují návrh jejich řešení. V ekonomice jde mimo jiné o deregulaci tržního prostředí, dokončení privatizace, omezení mandatorních výdajů státu a zrušení přímých firemních daní. V politice píšou například o prodloužení volebních období, o posílení stability vlád a o jmenování, nikoli volení, senátorů. Mezi dalšími návrhy je také podpora učňovského školství na úkor humanitních oborů a snížení počtu vysokých škol.

Autoři tvrdí, že jimi navrhovanou transformaci společnosti nelze prosadit bez zásadních změn v EU, kterou označují za rigidní byrokratickou konstrukci. Ve změny ale prý není možné doufat, ani je prosadit; proto je třeba zpracovat strategii vystoupení Česka z EU.

S tím politici vesměs nesouhlasí. Někteří naopak volají po větším zapojení do evropského dění.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Mgr. Filip Turek byl položen dotaz

Jednatel firmy

Pokud bych přijal vaši tezi, že jste se stal jednatelem firmy a nemáte s ní nic společného, což z právního hlediska není pravda, ale pokud bych tomu věřil, znamenalo by to, že jste se stal bílým koněm, uvědomujete si to? A udělal jste to vědomě nebo nevědomě? Upřímně nevím, co je horší.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mluvíte o lásce ke zvířátkům a přitom osekáváte neziskovky. Poslankyně od Zelených se rozčílila

9:18 Mluvíte o lásce ke zvířátkům a přitom osekáváte neziskovky. Poslankyně od Zelených se rozčílila

Zvířata bereme často jako domácí mazlíčky, pomocníky a parťáky. Poslanci napříč politickým spektrem,…