Václav Klaus hořce popisoval, jak se k nám vrátil komunismus

16.12.2014 17:11

Zásahy vlád do ekonomiky nás vracejí do hluboké minulosti, tvrdil exprezident Václav Klaus na akci pořádané týdeníkem Euro, o které informoval server E15.cz. „Komunismus byl charakterizován tím, že politika diktovala ekonomiku, dnes jsme se k tomu do značné míry vrátili,“ řekl podle serveru Klaus.

Václav Klaus hořce popisoval, jak se k nám vrátil komunismus
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus

Na současné situaci se podle exprezidenta podílí i tuzemský byznys, který prý prostřednictvím vlastních organizací či think tanků nevyvíjí dostatečný tlak na změnu.

Problémem podle Klause je i to, že regulace trhu je často prováděna v zájmu byznysu. „Milton Friedman vždy zdůrazňoval, že je ‚pro-market‘, nikoli ‚pro-business‘. Tento rozdíl je velmi důležitý,“ uvedl Klaus.

Klausův proslov okomentoval význačný ekonom

K hlavnímu článku pak server přidal ještě glosu hlavního ekonoma finanční skupiny Roklen Lukáše Kovandy, který byl Klausovu proslovu přítomen. Podle Kovandy exprezident hýřil vtipem. „Zdá se, že život bez vrcholné funkce jeho náladě svědčí,“ podotkl Kovanda s tím, že nemají pravdu ti, kteří říkají, že Klaus nemá smysl pro humor.

Kovandu z Klausovy přednášky zaujala zejména jeho poznámka, že ekonomické sankce namířené proti Rusku působí. „V kontextu jeho promluvy jsem poznámku pochopil tak, že působí ve směru zamýšleném stranami, které sankce uvalují. Prezidenta Klause přitom vnímám jako skeptika, co se vlivu sankcí týče,“ podotkl Kovanda.

Za zajímavý považuje také Klausův postřeh, že Rusko drželo dlouhá léta Ukrajinu ekonomicky „nad vodou“, a to prostřednictvím subvencovaných dodávek energií. To je podle bývalé hlavy státu věc, které si v kontextu nynějšího konfliktu nikdo nevšímá a neupozorňuje na ni.

Celé znění článku najdete zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nuly! Novináři, politici a lidé za počítačem. Zeman před 17. listopadem rozdával rány

22:02 Nuly! Novináři, politici a lidé za počítačem. Zeman před 17. listopadem rozdával rány

Jako již každý čtvrtek, ani dnes nebyli díváci TV Barrandov ochuzeni o názory prezidenta Miloše Zema…