Václav Klaus přiblížil, jak to chodí na komisi k OKD: Přišel dobrák, že prý nemá vůbec nic společného s Bakalou. Jenže pak jsme se začali ptát...

29. 6. 2018 11:44

Poslanec za ODS Václav Klaus mladší, který je členem sněmovní vyšetřovací komise prošetřující okolnosti privatizace těžební společnosti OKD, se po jejím čtvrtečním čtyřhodinovém neveřejném jednání podělil na sociální síti o neuvěřitelný zážitek z jednání. Šlo o to, kdo se poslancům přišel představit jako zástupce nového vlastníka hornických bytů Residomo – Round Hill Capital, aby vypovídal o okolnostech privatizace.

Václav Klaus přiblížil, jak to chodí na komisi k OKD: Přišel dobrák, že prý nemá vůbec nic společného s Bakalou. Jenže pak jsme se začali ptát...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus ml.
reklama

„Tenhle dobrák se nám byl včera na vyšetřovací komisi pro OKD představit jako zástupce nového vlastníka hornických bytů: Residomo – Round Hill Capital (mezi tím teda struktura asi 6 firem na Kajmanských ostrovech, Lucembursku a podobně)," zahájil Klaus líčení.

Ironicky dodal, že firma o sobě tvrdí, že nemá vůbec nic společného s majitelem OKD, miliardářem Zdňkem Bakalou.

A přidal screenshot facebookového profilu hosta komise jménem Stanislav Kubáček. Z něj vyplývalo, že do společnosti Round Hill Capital, kterou před poslanci reprezentoval, se pan Kubáček přesunul ze společnosti s názvem Bakala Crossroads Partners.

To ovšem nebylo na jeho vystoupení před poslanci to nejzajímavější. V průběhu slyšení totiž poslanci odhalili, že právnička, která s Kubáčkem dorazila, je z advokátní firmy Becker & Poliakoff. Ta má úzké vazby na podnikání Zdeňka Bakaly, Karla Schwarzenberga a karlínské vydavatelství Economia (Respekt, Hospodářské noviny). „Což se snažila nejprve tajit,“ doplnil Klaus s tím, že přiznání z právničky vypadlo až po sérii poslaneckých dotazů.

„Celá partička se snažila před komisí hrát divadlo, dělat z nás debily a neodpovědět na jedinou relevantní otázku (např. za kolik peněz se byty přeprodaly). Umělecký dojem – ‚falešná pětka‘,“ uzavřel Klaus s tím, že zasedat v této komisi je opravdu zajímavá práce.

Před komisí ve čtvrtek vypovídal o okolnostech privatizace náměstek ministryně financí Ondřej Landa a také zástupci společnosti Residomo (dříve RPG Byty), která je majitelem 43 000 bytů původní OKD. Byty jsou od loňska zárukou za dluhopisy společnosti ve výši 680 milionů eur (zhruba 17 miliard korun), jejichž pomocí společnost refinancuje původní dluhy, které převzala spolu s byty.

Sněmovní komisi, která vyšetřuje privatizaci těžařského podniku OKD, bude s výslechy také pomáhat nejméně jeden vyšetřovatel. ČTK uvedla, že první kolo výslechů se uskuteční koncem července. Komise chce vyslechnout celkem sedmadvacet svědků.

Komise chce od 23. do 27. července vyslechnout první ze tří desítek svědků, mimo jiné expremiéry Vladimíra Špidlu a Bohuslava Sobotku, který byl v době privatizace ministrem financí, dále někdejšího ministra průmyslu Milana Urbana (všichni ČSSD) nebo dřívějšího majitele firmy Zdeňka Bakalu. Podle Černohorského jsou na seznamu svědků všechny důležité postavy, které provázejí historii OKD.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Gott byl hladové prase, Hřibe? udeřil Hrad. 28. říjen se ruší. A je zle

11:50 Karel Gott byl hladové prase, Hřibe? udeřil Hrad. 28. říjen se ruší. A je zle

Ceremoniál udílení státních vyznamenání se neuskuteční ani v omezeném formátu. Prezident rozhodl, že…