Václav Klaus se vyjádřil: Prokurátoři likvidují politický systém

18.07.2013 6:49

Bývalý prezident Václav Klaus v současné situaci, kdy byli vazebně stíhání tři bývalí exposlanci ODS, zveřejnil na svém webu autorský politický komentář. Podle Klause skupiny prokurátorů a policistů kriminalizují politická jednání a politické dohody a ve svém důsledku likvidují politický systém.

Václav Klaus se vyjádřil: Prokurátoři likvidují politický systém
Foto: Hans Štembera
Popisek: V rámci Dne s Vysokou školou ekonomickou vystoupil bývalý prezident Václav Klaus s přednáškou s názvem Úvaha o stavu českého ekonomického školství a české ekonomiky
reklama

Václav Klaus v úvodu píše, že úterní výrok Nejvyššího soudu situaci v naší zemi krátkodobě výrazně změnil. „Červnový pokus skupiny prokurátorů a policistů kriminalizovat politická jednání a politické dohody by neměli demokraticky uvažující spoluobčané nechat bez odpovědi,“ myslí si Klaus. Bývalý prezident píše, že bez odpovědi by neměl zůstat jen proto, že vedl k pádu vlády. Jeho dlouhodobé dopady jsou podle bývalého prezidenta daleko závažnější.

„Již delší dobu se projevující ambice některých soudců, prokurátorů a policistů měnit vlády, rušit vyhlášené volby a podřídit si ústavní instituce jsou projevem hlubšího problému našeho politického systému. Jeho slabost ukazuje i to, že jde tak snadno – na základě pochybných obvinění – zlikvidovat vládu či skandalizovat a brát do vazby kohokoli, na koho různí nezvolení, ale mocní, ukáží prstem,“ píše Klaus. Vzápětí dodává, že tento hlubší problém nelze řešit personálními změnami či kárnými řízeními. Klaus jednoznačně říká, že tento problém vyžaduje systémovou změnu.

Je třeba dát do rozumných mezí odposlechy a změnit postavení státních zástupců

„Je třeba navrátit do rozumných mezí používání (či zneužívání) odposlechů. Je třeba od základu změnit postavení státních zástupců a na ně navázaných policejních a justičních kruhů. Ani se nechce domýšlet, kam až by např. vedla – těmito kruhy protlačovaná – samospráva prokurátorů, která by rozmetala i dnešní chatrný zbytek vazby této moci na veřejný mandát. Tento nešťastný návrh zákona připravila – paradoxně – právě vláda Petra Nečase,“ připomíná Klaus.

Václav Klaus ve svém komentáři zdůrazňuje, že politické změny v roce 1989 se děly také proto, že občané chtěli dostat represivní složky státu pod kontrolu volených zástupců lidu. Doslova říká: „Před 24 lety jsme si přáli pád komunismu i proto, abychom represivní složky dostali pod kontrolu volených zástupců lidu. Nyní jsme byli svědky toho, že se tyto složky z této kontroly znovu vymanily a 'slabosti' naší demokracie dokázaly okamžitě využít. Toto je třeba co nejdříve ukončit.“

Represivní aparát likviduje pod maskou dobra politický systém

Bývalý prezident poukazuje na opakovanou chybu ve vnímání některých nebezpečí a na hojně používané argumenty o „volných rukou“, které jsou podle něj liché až zavádějící. „Mýlí se ti občané, kteří obhajují nedávné zásahy na základě argumentu, že represivní aparát potřebuje mít zcela volné ruce. Domnívají se mylně, že jeho zásahy budou vždy dopadat na ty druhé, na ty neoblíbené, na ty se špatnou pověstí. Historie ukazuje, že tomu tak nebývá. Dříve či později dopadnou i na ně,“ uvedl Klaus.

„To podstatné však je, že se ukázalo, že má represivní aparát potenci pod maskou šíření údajného dobra zlikvidovat celý politický systém. To je ten hlavní důvod, proč jako občan musím zvednout hlas a říci, že se s tím nesmíme smiřovat,“ uzavírá Václav Klaus svůj varovný komentář.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tady máte důkaz, Romové. „Český Floyd“: Profesionál už se na to prostě nemohl dívat

11:34 Tady máte důkaz, Romové. „Český Floyd“: Profesionál už se na to prostě nemohl dívat

Může záklek na krk někoho udusit? Tuto otázku se rozhodl zodpovědět reportér ČT Richard Samko pro vš…