Václav Klaus vzpomínal na rozdělení Československa: Směřovalo to k tomu už od Masaryka

30.09.2017 15:53

Bývalý prezident Václav Klaus se zamyslel nad rozdělením Československa a jeho příčinami. Jeho sloupek přinesl server NeviditelnýPes.cz.

Václav Klaus vzpomínal  na rozdělení Československa: Směřovalo to k tomu už od Masaryka
Foto: ReproFoto: TV Prima
Popisek: Václav Klaus v pořadu Partie.

Klaus úvodem řekl, že rozdělení 74 let trvajícího společného státu bylo mimořádně klidné, přátelské a racionálně provedené. „Prospělo oběma nově vzniklým státům, Slovensku více. Zabránilo nestabilitě, neklidu, nikdy nekončícím sporům, stálým otázkám kdo na koho doplácí a kolik. Vedlo ke vzniku nesmírně přátelského vztahu obou zemí a milionů lidí v nich,“ podotkl Klaus. 

Domnívá se také, že váha obou menších států je dnes ve světě a v Evropě větší, než byla váha jednoho, mírně většího, ale ve stálých sporech se nacházejícího státu. „Dnes módní idealizace společné minulosti je nezodpovědností, prožitek neklidných let 1990-92 je u většiny lidí zapomenut. Obě země mohly žít společně v nedemokratickém systému, nikoli po listopadu 1989,“ podotkl Klaus. 

Podle jeho slov Masarykovo Československo směřovalo k rozdělení od samého počátku. „Slovensko využilo v březnu 1939 Hitlerovu okupaci k vyhlášení samostatného státu. Použilo demokratizační éru 60. let k federalizaci státu. Brzy po listopadu 1989 své další emancipační ambice naznačilo ‚pomlčkovou válkou‘. Tím byli mnozí Češi zaskočeni. Státoprávní problém do té doby podceňovali,“ sdělil. 

Původní text ZDE.

Když pak v roce 1992 vyhráli na Slovensku volby jednoznačně zastánci slovenské samostatnosti, tak jejich postoj byl rezolutní, popisuje Klaus. „Smířili jsme se s tím, ale vyloučili jsme přešlapování na místě, neřešení věcí, žití v destabilizující a demotivující nejistotě. Vyloučili jsme dnešní tápání Britů kolem brexitu. Vyloučili jsme Pithartovy dvojdomky,“ řekl jasně Klaus. 

Podle něj česká strana dlouho zaujímala postoj pouhého vnějšího pozorovatele. „Václav Havel si rozhněval Slovensko několika nepromyšlenými výroky a zásahy, ostentativní orientací na své slovenské stoupence z disidentské sféry a spolupodílením se na odstranění Vladimíra Mečiara z postu ministra vnitra. Pithartova vláda za zády federální vlády opakovaně organizovala setkání se slovenskou vládou, ale při sestavování rozpočtu na rok 1992 velmi ostře vytáhla českou kartu a žádala okamžité zrušení přerozdělování. To by vyvolalo neřešitelnou situaci a rychlý rozpad státu,“ vzpomněl Klaus i na to, že ODS v roce 1992 založila na Slovensku ODS a chtěla kandidovat s cílem udržet společný stát. 

„Rozhodl rezolutní slovenský zájem mít vlastní stát (nezapomínejme na heslo Dost bylo Prahy) a schopnost vedení ODS zvládnout složité jednání. A pomohla politická racionalita Vladimíra Mečiara,“ uzavřel Klaus k historickému exkurzu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …