Klaus úvodem řekl, že rozdělení 74 let trvajícího společného státu bylo mimořádně klidné, přátelské a racionálně provedené. „Prospělo oběma nově vzniklým státům, Slovensku více. Zabránilo nestabilitě, neklidu, nikdy nekončícím sporům, stálým otázkám kdo na koho doplácí a kolik. Vedlo ke vzniku nesmírně přátelského vztahu obou zemí a milionů lidí v nich,“ podotkl Klaus.
Domnívá se také, že váha obou menších států je dnes ve světě a v Evropě větší, než byla váha jednoho, mírně většího, ale ve stálých sporech se nacházejícího státu. „Dnes módní idealizace společné minulosti je nezodpovědností, prožitek neklidných let 1990-92 je u většiny lidí zapomenut. Obě země mohly žít společně v nedemokratickém systému, nikoli po listopadu 1989,“ podotkl Klaus.
Podle jeho slov Masarykovo Československo směřovalo k rozdělení od samého počátku. „Slovensko využilo v březnu 1939 Hitlerovu okupaci k vyhlášení samostatného státu. Použilo demokratizační éru 60. let k federalizaci státu. Brzy po listopadu 1989 své další emancipační ambice naznačilo ‚pomlčkovou válkou‘. Tím byli mnozí Češi zaskočeni. Státoprávní problém do té doby podceňovali,“ sdělil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef