Václav Klaus vzpomínal na rozdělení Československa: Směřovalo to k tomu už od Masaryka

30.09.2017 15:53

Bývalý prezident Václav Klaus se zamyslel nad rozdělením Československa a jeho příčinami. Jeho sloupek přinesl server NeviditelnýPes.cz.

Václav Klaus vzpomínal  na rozdělení Československa: Směřovalo to k tomu už od Masaryka
Foto: ReproFoto: TV Prima
Popisek: Václav Klaus v pořadu Partie.

Klaus úvodem řekl, že rozdělení 74 let trvajícího společného státu bylo mimořádně klidné, přátelské a racionálně provedené. „Prospělo oběma nově vzniklým státům, Slovensku více. Zabránilo nestabilitě, neklidu, nikdy nekončícím sporům, stálým otázkám kdo na koho doplácí a kolik. Vedlo ke vzniku nesmírně přátelského vztahu obou zemí a milionů lidí v nich,“ podotkl Klaus. 

Domnívá se také, že váha obou menších států je dnes ve světě a v Evropě větší, než byla váha jednoho, mírně většího, ale ve stálých sporech se nacházejícího státu. „Dnes módní idealizace společné minulosti je nezodpovědností, prožitek neklidných let 1990-92 je u většiny lidí zapomenut. Obě země mohly žít společně v nedemokratickém systému, nikoli po listopadu 1989,“ podotkl Klaus. 

Podle jeho slov Masarykovo Československo směřovalo k rozdělení od samého počátku. „Slovensko využilo v březnu 1939 Hitlerovu okupaci k vyhlášení samostatného státu. Použilo demokratizační éru 60. let k federalizaci státu. Brzy po listopadu 1989 své další emancipační ambice naznačilo ‚pomlčkovou válkou‘. Tím byli mnozí Češi zaskočeni. Státoprávní problém do té doby podceňovali,“ sdělil. 

Původní text ZDE.

Když pak v roce 1992 vyhráli na Slovensku volby jednoznačně zastánci slovenské samostatnosti, tak jejich postoj byl rezolutní, popisuje Klaus. „Smířili jsme se s tím, ale vyloučili jsme přešlapování na místě, neřešení věcí, žití v destabilizující a demotivující nejistotě. Vyloučili jsme dnešní tápání Britů kolem brexitu. Vyloučili jsme Pithartovy dvojdomky,“ řekl jasně Klaus. 

Podle něj česká strana dlouho zaujímala postoj pouhého vnějšího pozorovatele. „Václav Havel si rozhněval Slovensko několika nepromyšlenými výroky a zásahy, ostentativní orientací na své slovenské stoupence z disidentské sféry a spolupodílením se na odstranění Vladimíra Mečiara z postu ministra vnitra. Pithartova vláda za zády federální vlády opakovaně organizovala setkání se slovenskou vládou, ale při sestavování rozpočtu na rok 1992 velmi ostře vytáhla českou kartu a žádala okamžité zrušení přerozdělování. To by vyvolalo neřešitelnou situaci a rychlý rozpad státu,“ vzpomněl Klaus i na to, že ODS v roce 1992 založila na Slovensku ODS a chtěla kandidovat s cílem udržet společný stát. 

„Rozhodl rezolutní slovenský zájem mít vlastní stát (nezapomínejme na heslo Dost bylo Prahy) a schopnost vedení ODS zvládnout složité jednání. A pomohla politická racionalita Vladimíra Mečiara,“ uzavřel Klaus k historickému exkurzu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdeněk Zbořil: Já byl přímo u vzniku Občanského fóra. A viděl jsem, jaká se hraje s národem hra s Havlem v hlavní roli

9:00 Zdeněk Zbořil: Já byl přímo u vzniku Občanského fóra. A viděl jsem, jaká se hraje s národem hra s Havlem v hlavní roli

Politolog Zdeněk Zbořil vyznamenaný prezidentem Milošem Zemanem zavzpomínal na listopad 1989. Byl pr…