Válečný hrdina bude mít v místě svého skonu pamětní desku

14.10.2017 15:02

Válečný hrdina plukovník František Truhlář bude mít v místě svého tragického skonu v Lomnici nad Popelkou pamětní desku. Odhalena bude příští týden v sobotu při vzpomínkové akci 100. výročí Truhlářova narození. Truhlář je lomnický rodák a čestný občan města. ČTK o chystané akci informoval místostarosta Lomnice Zdeněk Rajm.

Válečný hrdina bude mít v místě svého skonu pamětní desku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Soumrak, ilustrační foto

„Příběh Františka Truhláře je neuvěřitelným příkladem pevného charakteru, morální síly a odhodlání překonat nepřízeň osudu,“ uvedl místostarosta. O životních osudech československého letce, střelce a stíhače britské RAF byl v roce 2008 natočen dokumentární snímek Nepřítel osudu. Jeho život byl dvakrát poznamenán plameny.

Truhlář v roce 1939 opustil vlast, aby bojoval proti nacistickému Německu. Vstoupil jako zadní střelec bombardéru do Britského královského letectva. Při návratu z jeho třetího náletu v říjnu 1940 letadlo pohltily plameny a celá posádka kromě něj uhořela. Utrpěl těžké popáleniny a přišel o tvář. Prodělal mnoho plastických operací a po několikaletém léčení se do kabiny letounu vrátil, tentokrát jako vycvičený stíhač.

„Podruhé do jeho života vstoupila nepřízeň osudu při návratu z operačního letu nad Normandií. Tehdy došlo za špatného počasí při přistávacím manévru ke kolizi jeho stíhačky s překážkou,“ uvedl Rajm. Letadlo se vzňalo a již vyléčené části obličeje a těla mu podruhé znetvořily plameny. Ani podruhé to František Truhlář nevzdal a po řadě plastických operací se uzdravil a opět se vrátil k létání.

Rok po válce se vrátil do Československa a podílel se na výcviku nových pilotů pro obnovené československé letectvo. Musel přitom od některých snášet kruté a nešetrné narážky na svoji znetvořenou tvář. „Byl dokonce jednou vykázán z kupé ve vlaku, prý kvůli tomu, že svým zjevem straší děti,“ uvedl místostarosta.

Tragický se devětadvacetiletému Truhlářovi stal let 3. prosince 1946 z Prahy do Brna. Jako obvykle při něm zaletěl nad rodné město, aby pozdravil jeho obyvatele. Podle vyprávění svědků prováděl leteckou akrobacii. Nízko letící letoun zavadil o střechu domu u sokolovny a havaroval. Truhlář v jeho troskách zahynul. Právě na sokolovně bude odhalena pamětní deska.

Program vzpomínkové akce je plánovaný na celý den. Na zámku budou zahájeny výstavy, bude tam i maketa válečného letounu Spitfire ve skutečné velikosti či dobový tábor RAF. Vzpomínková akce bude i u pomníku, který má Truhlář ve městě od roku 1971. Nad městem proletí gripeny, v divadle se budou promítat filmy a přednášku tam bude mít vojenský historik. Na počest Truhláře bude večer na zámku koncert smyčcového souboru pod vedením lomnického rodáka a houslového virtuosa Jaroslava Šonského.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blanárova schůzka se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

5:00 Blanárova schůzka se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

TÝDEN V MÉDIÍCH Petr Fiala neměl žádné kmotry v pozadí, nikdo mu zadarmo nic nedal a musel se adapto…