Válka na Praze 3: Topkařská starostka měla "odklonit" 50 tisíc

01.06.2012 23:31

VÍME PRVNÍ Buňka TOP09 na Praze 3 se rozpadá na kousky. Frakce vedená místostarostou Tomášem Kalouskem a zastupitelem Janem Srbem nově obvinila starostku Vladislavu Hujovou, že zneužila finanční fond pro vlastní potřebu.

Válka na Praze 3: Topkařská starostka měla "odklonit" 50 tisíc
Foto: radnice
Popisek: Vladislava Hujová

Už v polovině května Rada Prahy 3 schválila návrh na odvolání starostky Vladislavy Hujové (TOP 09). Návrh tehdy předložil místostarosta a stranický kolega Hujové Tomáš Kalousek. Na jednání rady vyvrcholily neshody, které dlouhodobě panují v koalici a především uvnitř samotné TOP 09. O případném odvolání starostky bude rozhodovat zastupitelstvo. Příští řádné zasedání se má uskutečnit 26. června.

Opozice vůči starostce nyní poukazuje na nově získané materiály, které údajně dokazují, že se starostka dostává do rozporu s výkonem své funkce. Z Fondu starosty měla financovat činnost svého sdružení, stejně jako občanského sdružení své stranické kolegyně, zastupitelky a blízké známé Jaroslavy Sukové.

Podle dokumentů měla Vladislava Hujová financovat v roce 2011 vlastní aktivity ve sdružení Čistá Města částkou 50 tisíc. Z téhož Fondu starosty údajně mířily další finanční prostředky do občanského sdružení Osvěta, a to na dva projekty pro seniory. V Osvětě působí stranická kolegyně starostky a zastupitelka Jaroslava Suková. Rada městské části Praha 3 oba dary schválila, neboť radní nebyli předem vůbec informováni o starostčině působení v o.s. Čistá města, ani o působení zastupitelky Jaroslavy Sukové v o.s. OSVĚTA. Hujová na dotaz redakce, proč možný střet zájmů nenahlásila, neodpověděla.

Tak to je za padesát

Zákon o střetu zájmů je v tomto nekompromisní. „Podle tohoto zákona je starostka povinna při jednání rady, na kterém vystoupí v rozpravě, předložit návrh nebo je oprávněna hlasovat, oznámit svůj poměr k projednávané věci, jestliže se zřetelem k výsledku projednání věci by jí mohla vzniknout osobní výhoda anebo má-li na věci jiný osobní zájem. Pokud poruší tuto povinnost, jedná se o přestupek, za které je možno uložit pokutu až 50 tisíc korun,“ vysvětluje ParlamentnímListům.cz právník Viktor Fojt z advokátní kanceláře Fojt | Kocour.

Radní Tomáš Kalousek se o střetu zájmů dozvěděl a starostku na její možné protiprávní jednání opakovaně upozorňoval, stejně jako na nutnost neodkladné nápravy. Kalousek dnes redakci sdělil, že v celé věci již kontaktoval orgány činné v trestním řízení. "Navíc jsem celou věc oznámil také Regionálnímu výboru TOP 09 Praha 3,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz místostarosta Kalousek.

I přes zvýšené pnutí stranické buňky nechystá předsednictvo podle tiskové mluvčí TOP09 Alžběty Plívové prozatím žádný zásah, kterým by organizaci na Praze 3 usměrnilo

Za vším jsou pozemky

Jádrem sporů jsou s vysokou pravděpodobností změny územního plánu a velké developerské projekty na území městské části. Koalice se neshoduje třeba v názoru na pokračování výstavby poblíž parku Parukářka. Městská část v minulosti cenné pozemky za podivných okolností prodala. "Pozemky tehdy získala neznámá společnost se skrytými vlastníky. Existuje přitom vážné podezření, že je firma napojena na vedení radnice," vyjádřil svou domněnku pro ParlamentníListy.cz opoziční zastupitel Matěj Stropnický (SZ). Nejčastěji je v tomto případě skloňováno jméno vlivného lobbisty a zastupitele Pavla Hurdy (ODS).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Pavel Kozdera

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

22:44 Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

Zástupci stran a hnutí vystoupili v další předvolební debatě Speciál 360°: Hlas lidu vysílané na CNN…