Válková představila návrh zákona o státním zastupitelství poslancům. Sklidila další kritiku

13.12.2014 7:42 | Zprávy

Návrh zákona o státním zastupitelství z dílny ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) byl představen odborné veřejnosti i poslancům a sklidil mnoho kritiky. Podle ní totiž nesplňuje hlavní požadavek, a to posílení nezávislosti státních zástupců. Lidové noviny píší, že Válková nyní couvá a po jednání s koaličními partnery připustila, že návrh ještě dozná změn. Ministerstvo hodlá ustoupit v otázce možnosti odvolání nejvyššího státního zástupce.

Válková představila návrh zákona o státním zastupitelství poslancům. Sklidila další kritiku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně spravedlnosti Helena Válková

Ministryně o předloze jednala s experty koaličních partnerů. „Dohodli jsem se na tom, že budeme dál jednat. Největším problémem je otázka zřízení dvoustupňového speciálu,“ řekl LN expert ČSSD Jan Chvojka. Včerejšího jednání ministryně se sociálními demokraty se zúčastnil i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, a ten má k návrhu také výhrady. Ten mimo jiné neschvaluje razantní posílení personálních pravomocí ministra spravedlnosti.

Podle LN se kvůli zákonu objevil spor v koalici. Původní novela, která vycházela z tezí nejvyššího státního žalobce Pavla Zemana, počítala pouze s vytvořením malého protikorupčního útvaru, který měl být připojen k Nejvyššímu státnímu zastupitelství. Jenže ministerstvo prý trvá na novém návrhu, tedy že vznikne speciální a vrchní speciální státní zastupitelství mimo současnou strukturu. V těchto zastupitelstvích by se měly soustředit ty nejzávažnější kauzy hospodářské trestné činnosti. Jako konfliktní místo koalice se jeví právě paralelní struktury, ačkoli se v minulosti v odborných kruzích hovořilo o zrušení pražského a olomouckého zastupitelství.

Bylo by prý lepší zachovat současný stav

Přestože se normou ministerstvo zabývá zhruba deset měsíců, není jasné, co se zákonem bude dál. Podle některých by prý bylo nejlepší ho v současné podobě „poslat k ledu“. „Považuji předlohu za nebezpečný krok zpátky. Nejlepší by bylo poslat ji k ledu a zachovat současný stav,“ řekl LN šéf Transparency International David Ondráčka. Stejného názoru je i člen ústavně právního výboru sněmovny Marek Benda (ODS). „Objevil se nový koncept, který nepokrytě říká: Chceme státní zastupitelství ovládnout. A to já nepokrytě říkám: V žádném případě,“ tvrdě zkritizoval Benda poslední verzi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Mgr. Jan Lacina byl položen dotaz

Jak si vysvětlujete, že po tolika letech komunisté přichází se změnou názvu?

A myslíte, že jim to zajistí lepší výsledky, že je lidé budou volit i třeba za 10 let? Mě třeba udivuje, že je volí i dnes, po tolika letech, podle mě je tak musí volit i mladší generace. Jak si to vysvětlujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Historický moment.“ Fiala a Lipavský se rozplývají nad novým logem pro úřady

21:00 „Historický moment.“ Fiala a Lipavský se rozplývají nad novým logem pro úřady

Vláda na středečním zasedání schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu pro státní správu. C…