Varování seniorům: „Šmejdi“ budou opět ve výhodě

14.12.2013 19:11

Především díky známému filmu Šmejdi se do centra pozornosti veřejnosti i zákonodárců dostaly prodejní akce, na kterých mnozí obchodníci jednali odpudivě a nutili např. starší spoluobčany k podpisu nevýhodných smluv o koupi zboží. Po Novém roce však začne platit nový občanský zákoník a ten dává „šmejdům“ do ruky novou zbraň. Alespoň podle advokáta Víta Samka.

Varování seniorům: „Šmejdi“ budou opět ve výhodě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Seniorka na sluníčku
reklama

Nový občanský zákoník klade velký důraz na práva jednotlivců, z čehož plyne, že si dvě smluvní strany mohou dohodnout řadu věcí a zákoník k tomu bude působit více jako průvodce. Senioři se tak mohou teoreticky stát obětí podvodníků, kteří do smluv zakomponují nějakou nekalost. Advokát to prohlásil v rozhovoru pro server Týden.cz.

"Staří lidé často nevěnují pozornost zásadnějším věcem. A druhá strana tak získá do ruky smlouvu, ve které bude i jisté omezení jejich vlastních práv," varoval Samek. Mohou podepsat např. smlouvu, která se bude odkazovat na další podmínky, které lze najít na webech, ale senioři, kteří nepracují s internetem tak intenzivně jako mladší lidé, nebudou tyto podmínky znát a přitom může jít o podstatné věci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kauza mrtvý Rom. Poručík Drexler se neudržel: Romové a aktivisté, že nemáte starost o pokousané policisty?! Co žloutenka, covid. Zákrok byl v pořádku!

16:22 Kauza mrtvý Rom. Poručík Drexler se neudržel: Romové a aktivisté, že nemáte starost o pokousané policisty?! Co žloutenka, covid. Zákrok byl v pořádku!

„V médiích, od Romů ani levicových aktivistů, jsem nepostřehl starost o policisty.“ Diskutovaný post…