Varování seniorům: „Šmejdi“ budou opět ve výhodě

14. 12. 2013 19:11

Především díky známému filmu Šmejdi se do centra pozornosti veřejnosti i zákonodárců dostaly prodejní akce, na kterých mnozí obchodníci jednali odpudivě a nutili např. starší spoluobčany k podpisu nevýhodných smluv o koupi zboží. Po Novém roce však začne platit nový občanský zákoník a ten dává „šmejdům“ do ruky novou zbraň. Alespoň podle advokáta Víta Samka.

Varování seniorům: „Šmejdi“ budou opět ve výhodě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Seniorka na sluníčku

Nový občanský zákoník klade velký důraz na práva jednotlivců, z čehož plyne, že si dvě smluvní strany mohou dohodnout řadu věcí a zákoník k tomu bude působit více jako průvodce. Senioři se tak mohou teoreticky stát obětí podvodníků, kteří do smluv zakomponují nějakou nekalost. Advokát to prohlásil v rozhovoru pro server Týden.cz.

"Staří lidé často nevěnují pozornost zásadnějším věcem. A druhá strana tak získá do ruky smlouvu, ve které bude i jisté omezení jejich vlastních práv," varoval Samek. Mohou podepsat např. smlouvu, která se bude odkazovat na další podmínky, které lze najít na webech, ale senioři, kteří nepracují s internetem tak intenzivně jako mladší lidé, nebudou tyto podmínky znát a přitom může jít o podstatné věci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Luxusní stěrka klausovského trolla Jakla v přímém přenosu.“ Tato hláška po pořadu ČT rozpoutala regulérní válku na internetu. Podívejte se sami

10:15 „Luxusní stěrka klausovského trolla Jakla v přímém přenosu.“ Tato hláška po pořadu ČT rozpoutala regulérní válku na internetu. Podívejte se sami

Divokou debatu na sociálních sítích rozpoutal čtvrteční díl pořadu Události, komentáře v České telev…