Vavřovský chce řešit počet Romů ve zvláštních školách

6. 6. 2012 23:18

Ombudsman Pavel Vavřovský je zděšený z počtu Romů ve speciálních školách. Navštěvuje ji totiž skoro třetina všech Romů a podle něho mnohdy bezdůvodně a považuje to za nepřímou diskriminaci. Chce také zkontaktovat ministerstvo školství a navrhnout opatření, která by nynější stav zlepšila. Někteří ředitelé speciálních škol to ale nepovažují za šťastné řešení.

Vavřovský chce řešit počet Romů ve zvláštních školách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Student a vysvědčení, ilustrační foto
reklama

Vavřovský se domnívá, že ve speciálních školách by měly být děti jen se zdravotním postižením, informuje ČT. "Vzdělání je alfou a omegou sociální integrace Romů a je to právo, které je dané zákonem. Takto si vychováme další generaci Romů, kteří budou pouze příjemci dávek," řekla Lucie Obrovská z kanceláře ombudsmana. V dnešní době rozhoduje o tom, zda půjde dítě do zvláštní školy, ředitel školy, který k tomu potřebuje vyjádření z odborné poradny a písemný souhlas rodičů.

V době návštěvy 67 škol ombudsmanem bylo přítomno 2 801 žáků. Vavřovský vidí problém v tom, že z tolika žáků bylo 908 z nich romského původu. "Je absurdní, že by toto etnikum disponovalo tolika dětmi s mentálním postižením. Nabízí se vysvětlení druhé, tedy že zařazování dětí do těchto škol se neděje způsobem, kterým se dít má," řekl k tomu Vavřovský s tím, že podle ředitelů škol může být počet ještě vyšší.

Na problém ve vzdělávání Romů upozorňoval už v roce 2007 Evropský soud, který se podivoval nad tím, že je většina Romů umísťována do zvláštích škol.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ane
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…