Vážné varování z USA: Putine, zahráváš si s ohněm. To se ti nemusí vyplatit!

13.07.2015 11:53

Americká novinářka Frida Ghitisová na CNN konstatuje, že si ruský prezident Vladimir Putin zahrává s ohněm. Poukazuje přitom na dva incidenty ze 4. července, kdy byly zachyceny ruské stíhačky na samé hranici amerického vzdušného prostoru.

Vážné varování z USA: Putine, zahráváš si s ohněm. To se ti nemusí vyplatit!
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin, prezident Ruské federace

Jak Ghitisová připomíná, čtvrtého července oslavovaly Spojené státy den nezávislosti. Přítomnost ruských stíhaček ona sama vnímá jako provokaci a varování pro Ameriku i její spojence. „Ruské letecké síly navíc nenarušily vzdušný prostor NATO a jeho spojenců poprvé. V únoru ruské bombardéry vstoupily do vzdušného prostoru nad kanálem La Manche a o dva měsíce později do prostoru severně od Skotska. Loni v listopadu zase nizozemské stíhačky při své hlídce zachytily ruskou přítomnost v blízkosti estonského a litevského vzdušného prostoru. K tomu je třeba přičíst manévr ruské ponorky, která se objevila v souostroví poblíž Stockholmu. A aby toho nebylo málo, Rusko při cvičení provádělo útok na Dánsko,“ vypočítává Ghitisová ruské hříchy z posledních měsíců.

Celý text v angličtině najdete ZDE

Podle Ghitisové jsou tyto ruské manévry velmi nebezpečné. „Zejména v Litvě, Lotyšsku a Estonsku jsou jimi tamější politici i obyčejní lidé velmi znepokojeni. Pobaltské státy jsou sice součástí NATO, přesto jsou ruské provokace pro ně zdrojem značné úzkosti. Litva už se nechala slyšet, že posílí armádu, a všechny tyto státy zajímá, jestli by je NATO přišlo zachránit v případě ruské agrese,“ píše Ghitisová a zmiňuje nedávno zveřejněné plány Spojených států na vojenskou přítomnost v pobaltských státech, Rumunsku, Bulharsku a Polsku. „Dva nedávné incidenty poblíž amerického vzdušného prostoru je možné vnímat jako reakci na toto rozhodnutí,“ připouští Ghitisová. Ale i tak je prý nejnovější přehlídka ruské síly cílena na ruské obyvatelstvo.

„Ruská média jsou ovládána státem a pro 80 % Rusů jsou hlavním zdrojem informací. Spojené státy jsou tak vzhledem k masivní propagandě líčeny jako příčina všeho zla. Například podle kremelské propagandy rozpoutaly válku na Ukrajině. Antiamerické nálady jsou jasně viditelné na každém kroku,“ konstatuje Ghitisová a soudí, že i bez případné drobné konfrontace hraje vše Putinovi do karet. „Americké zbraně rozmístěné poblíž ruských hranic potvrzují tvrzení propagandy, která neustále varuje před americkou hrozbou. Prezident Obama však dobře ví, že když tak neučiní, vystaví spojence tváří v tvář ruské agresi zranitelnými. To vytváří mimořádně nebezpečnou situaci. Pokaždé, když Putin nařídí provokaci, hrozí, že dojde ke střetu s nepředvídatelnými následky. Zvýší mu to totiž domácí popularitu. Ovšem vzdušné manévry poblíž USA jsou riskantní hrou, která se mu nemusí vyplatit,“ vysvětluje Ghitisová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putin je malý. Jak to, že Putin není mokrý? V Rusku se to vůbec nemělo pořádat, zakončil Bosák na ČT mistrovství světa

21:00 Putin je malý. Jak to, že Putin není mokrý? V Rusku se to vůbec nemělo pořádat, zakončil Bosák na ČT mistrovství světa

Francie porazila na mistrovství světa ve fotbale Chorvaty 4:2. Při předávání poháru se na moskevský …