Ve sporu o české diplomaty by antipatie měly jít stranou, píše slovenský list

26.04.2013 10:39

Ve sporu mezi českým prezidentem Milošem Zemanem a šéfem diplomacie Karlem Schwarzenbergem kvůli obsazení postu velvyslance na Slovensku by více než osobní antipatie měla převážit skutečnost, zda by bývalá první dáma ČR Livia Klausová byla přínosem pro další rozvoj česko-slovenských vztahů. Napsal to dnes slovenský list Pravda.

Ve sporu o české diplomaty by antipatie měly jít stranou, píše slovenský list
Foto: hns
Popisek: Miloš zeman a Karel Schwarzenberg

"Nepochybně jde o inteligentní dámu s rozhledem, která působila po boku Václava Klause, když byl 23 let ve vrcholové politice. Navíc pochází ze Slovenska. A to všechno hovoří v její prospěch," poznamenal deník.

Jmenování Klausové velvyslankyní na Slovensku si přeje Zeman, jeho neúspěšný protikandidát v prezidentské volbě Schwarzenberg je naopak proti. Důvodem je podle něj kromě jiného skutečnost, že Klausová, která v kampani před volbou hlavy státu podporovala Zemana, není kariérní diplomatkou.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Diplomatická kariéra není nejdůležitější faktor

Podle Pravdy při rozhodování o nových velvyslancích diplomatická kariéra kandidáta nehraje vždy nejdůležitější roli. "Mimochodem, předchozí prezidenti, zvlášť Václav Havel, měli své představy o konkrétních jménech v čele jednotlivých ambasád. Obvykle to skončilo (podobně jako na Slovensku) kompromisem s ministrem zahraničních věcí. Všechno ovšem probíhalo v zákulisí," uvedl list.

Deník připomněl, že Zeman se sice stal prvním přímo zvoleným prezidentem, ale tím se jeho pravomoci nerozšířily. Prezident ovšem sebevědomě počítá s větším vlivem zejména vůči pravicové vládě, která mu není příliš po chuti, uzavřela Pravda.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dali jsme zemi osm let klidu a stability. Koaliční pohoda kandidátů ANO a ČSSD, Xaver se jenom smál

18:00 Dali jsme zemi osm let klidu a stability. Koaliční pohoda kandidátů ANO a ČSSD, Xaver se jenom smál

Dramaturgie XTV vybírá do každé z předvolebních krajských debat dvojici kandidátů, kteří reprezentuj…