Ve vysílání ČT nevidím žádné záměrné zkreslování reality, řekl Michael Žantovský na Frekvenci 1

07.02.2016 19:19

Hostem dnešního Pressklubu Luboše Xavera Veselého na Frekvenci 1 byl bývalý diplomat, velvyslanec, ředitel Knihovny Václava Havla a překladatel Michael Žantovský.

Ve vysílání ČT nevidím žádné záměrné zkreslování reality, řekl Michael Žantovský na Frekvenci 1
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michael Žantovský

Hned na úvod padl dotaz na blížící se volby amerického prezidenta a favorita Michaela Žantovského. „Přemýšlím o tom, ale přestal jsem je předvídat. V roce 2008 jsem předvídal, že Hillary Clintonová porazí v primárních volbách Baracka Obamu, to jsem se mýlil. Následně jsem se domníval, že John McCain porazí Baracka Obamu, a to se také nestalo, takže nebudu předvídat výsledky,“ uvedl bývalý velvyslanec ve Spojených státech Žantovský. „Vývoj letošní kampaně nebude tak jednoznačný,“ pozastavil se nad vítězstvím texaského senátora Cruze. 

Američané jsou podle Žantovského vlastenci a hájí svůj národ a svého prezidenta. „Je to projev upřímného vlastenectví. Domácí politika končí na břehu moře,“ uvedl s tím, že je mu líto, že my moře nemáme, a tím pádem náš rybník „nikde nekončí“. 

Žantovský se setkal osobně s několika americkými prezidenty. „Každý měl svůj styl toho ceremoniálního přijetí. Prezident George Bush st. zval k tomu přijetí například nejen velvyslance se ženou, ale i jeho děti. Bylo to normální popovídání, které se obešlo bez velkého pohoštění. Ten velvyslanec s hlavou státu měl příležitost deset až patnáct minut hovořit, první lady se starala o manželku a děti,“ řekl k ceremonii přijetí velvyslance Žantovský. Obdobný ceremoniál pak zažil i jako velvyslanec ve Velké Británii. 

„Rozdíl mezi americkým prezidentem a britskou královnou byl skoro 20 let, takže přece jenom po těch dvaceti letech je člověk více zvyklý na obřadnost toho řemesla. Ale na setkání s královnou vzpomínám také velmi rád, ona je nejprofesionálnější královna, se kterou jsem se setkal. Ví, o čem mluvit, je milá,“ řekl Žantovský. Řeč přišla i na vůni královny, tu však nedokázal Žantovský potvrdit. 

Hele, Havel

A řeč přišla i na Knihovnu Václava Havla. „My jsme nejenom knihovna jako archiv, ale jsme i vydavatelství, které vydává několik knih ročně. A jsme také klubové a kulturní zařízení, kdy každý den v pracovním týdnu probíhají semináře, představení, a pak máme větší akce, například konference,“ vyjmenoval činnost Žantovský. K 80. výročí narození Václava Havla pořádá Knihovna celou řadu akcí. Připravuje například knihu „Hele, Havel“. Knihovna u té příležitosti vyzývá občany, aby zaslali fotografie, které s hlavou státu mají. Více se dozvědí na webu www.havel80.cz.

V Evropě nyní podle Žantovského neprožíváme lehké chvíle a nastala vyprázdněnost politické scény. „Lidé často říkají, že chybí morálně uvažující politik. Politik, který by reflektoval, prosazoval nějaké principy a zásady. Jak v Evropě, tak ve Spojených státech i v jiných zemích je považován Václav Havel za jednoho z mála takovýchto politiků,“ řekl Žantovský a v té souvislosti zmínil také Nelsona Mandelu, Margaret Thatcherovou a Helmuta Kohla.

Situace v České televizi

Informuje Česká televize objektivně o uprchlících? Tak zněla otázka moderátora na Žantovského, který působil i v agentuře Reuters a byl i mluvčím prezidenta Václava Havla. „Já jsem nyní strávil šest let ve Velké Británii a i BBC je často předmětem kritiky za nevyváženost. Dostávám se tím k aktuální ČT. Já nevidím žádnou hrubou nevyrovnanost ve vysílání České televize. Že by šlo o záměrné zkreslování reality, tak to já v České televizi nevidím,“ uvedl Žantovský.

„Veřejnoprávní médium musí být v první řadě nezávislé. Jakmile slouží nějaké politické skupině, už nesplňuje roli veřejnoprávního média,“ podotkl k tématu. 

  • Celý záznam rozhovoru naleznete na oficiálních stránkách Frekvence 1, a to ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš přirovnal Ester Ledeckou k Zátopkovi a Čáslavské. Demonstranti z Václaváku puknou vzteky, až si toto přečtou

19:51 Babiš přirovnal Ester Ledeckou k Zátopkovi a Čáslavské. Demonstranti z Václaváku puknou vzteky, až si toto přečtou

I přestože všechna média informují o demonstraci na Václaváku, jejímž terčem byl i šéf hnutí ANO And…