Vedení Prahy chce najít způsob, jak zaplatit dluhy firmě EMS za opencard

5. 2. 2015 14:27

Praha chce najít způsob, jak zaplatit své dluhy firmě eMoneyServices (EMS) za podporu opencard. Nyní se o tom začne radit s právníky. Po jednání s EMS to dnes novinářům řekla primátorka Adriana Krnáčová (za ANO). Na výši dluhů se strany neshodnou, podle EMS jsou nejméně 170 milionů korun, což město rozporuje, ale přesnou částku nezveřejnilo. Další jednání s EMS je naplánováno na 16. února.

Vedení Prahy chce najít způsob, jak zaplatit dluhy firmě EMS za opencard
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dobíjení karty Opencard

Na otázku, zda chce Praha pokračovat v projektu opencard, či nikoli, odpověděla primátorka vyhýbavě. "Zatím neuvažujeme, že bychom jeli jen touto jedinou cestou pořizování si jízdenek... samozřejmě máme i jiné plány, které v tomto okamžiku nechceme sdělovat," uvedla na dotaz ČTK.

EMS podle ní nechce prodat zdrojové kódy, které by Praze umožnily převzít správu systému. Mluvčí EMS Martin Opatrný tvrdí, že firma nechce prodat pouze zdrojové kódy, chce diskutovat i o prodeji licencí a autorských práv. "Chceme jednat o komplexním řešení," řekl.

Jak se budou řešit dluhy, se bude město radit s právníky

Kartu opencard vlastní asi 1,2 milionu cestujících a vyšla na zhruba 1,35 miliardy korun. Praha má s projektem dlouhodobé problémy. Potýká se s údajně nevýhodnými smlouvami z minulosti. EMS kromě 170 milionů žádá po městě také další částku za technickou podporu systému v uplynulém půlroce. Konkrétní způsob, jak se město s dluhy vypořádá, Krnáčová neuvedla. "Jakým způsobem je možné narovnat tento nesoulad, budeme řešit s právníky," řekla. Závazky Prahy vůči EMS řeší soud.

Praha chce podle primátorky na dalším setkání s EMS řešit právě podporu systému, smlouva skončila vloni, EMS kvůli dluhům města od projektu odstoupila na konci ledna. "Požadavek EMS je paušál, my bychom rádi šli jinou cestou. Ustavíme soudního znalce a ohodnotíme tu práci, která souvisí s podporou," řekla Krnáčová.

Zda a jak dlouho bude opencard bez podpory EMS fungovat, není jasné. Problémy mohou nastat zejména pro žadatele o novou opencard. To po výpadku z minulého týdne připustila i Krnáčová. Dnes pouze zopakovala, že pro držitele opencard se nic nemění. "Naše stanovisko je stále stejné, za fungování opencard neručíme, určitě ne do doby, než Praha přejde od slov k činům," řekl Opatrný. Radní nedávno odsouhlasili částečný přechod na papírové kupony.

Deset minulých radních za TOP 09 a ODS a pět úředníků čelí kvůli projektu obvinění.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

No tedy. Jaromír Soukup nejen zesměšnil Bakalu, ale ukázal obrázek... S hvězdičkou

10:33 No tedy. Jaromír Soukup nejen zesměšnil Bakalu, ale ukázal obrázek... S hvězdičkou

Jaromír Soukup začal svůj pravidelný pořad Týden podle Jaromíra Soukupa netradičně. Místo obvyklého …