Vedení Prahy dnes odcestuje na návštěvu Pekingu a Šanghaje

27.08.2016 6:18

Vedení Prahy dnes odcestuje na návštěvu do Pekingu a Šanghaje. Představitelé české metropole tam jedou na pozvání tamních primátorů a budou jednat mimo jiné o kultuře, cestovním ruchu či chovu chráněných pand velkých v pražské zoo. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) původně zamýšlela za Prahu uzavřít partnerství se Šanghají, k tomu ale zatím nedojde. Praha už dřív za nesouhlasu opozice uzavřela partnerství s Pekingem.

Vedení Prahy dnes odcestuje na návštěvu Pekingu a Šanghaje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Primátorka Prahy Adriana Krnáčová
reklama

O chovu vzácných zvířat mluví vedení zoo i politici řadu měsíců. Právě Čína, která je domovem pandy, by mohla zvíře České republice poskytnout. Z programu cesty vyplývá, že zástupci Prahy zavítají mimo jiné do pekingské zoo a znovu projeví zájem o chov pandy. Podle Krnáčové ale není jednání o pandě primární cíl cesty.

Partnerská smlouva podepsána nebude

V plánu má vedení radnice setkání se zástupci z oblasti kultury, oblasti tzv. smart cities, které řeší rozvoj měst, sejdou se s primátory Pekingu a Šanghaje nebo navštíví technologické parky a zoo.

Podle dřívějších informací měla být při návštěvě podepsána partnerská smlouva Prahy s Šanghají. K tomu ale nedojde, Praha chce smlouvu s čínskou stranou ještě projednat. Letos v únoru schválila sesterskou smlouvu s Pekingem. Její znění kritizovali zejména opoziční zastupitelé, ale též někteří členové spoluvládnoucí Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN). Smlouva totiž obsahuje klauzuli, že Praha uznává jednotu Číny, tedy že Tchaj-wan je její součástí.

Co se týče zapůjčení pandy, Praha již udělala první krok ke stavbě pavilonu pro její chov, kdy v červnu na přípravu projektu radní vyčlenili tři miliony Kč. Výstavba výběhu je zahrnuta rovněž ve studii rozvoje zoo na příštích pět let. Praha do zahrady zamýšlí vložit až 800 milionů korun.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

21:30 „Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

Řeporyjský starosta Pavel Novotný pro ostré slovo nejde nikdy daleko. Tentokrát si vzal na paškál mi…