Věhlasný ekonom předpovídá opakování krize

04.12.2013 14:24

Uznávaný ekonom Nouriel Roubini, v minulých letech pravidelně vyhlašovaný za jednoho z nejvlivnějších intelektuálů světa, v britském deníku The Guardian varoval, že si klidně můžeme zopakovat finanční krizi, která svět postihla v roce 2008. Náznaky se prý již projevují.

Věhlasný ekonom předpovídá opakování krize
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Podle Roubiniho textu, na který upozornily Britské listy, mezi ekonomy různých směrů existuje široká shoda, že globální finanční krizi vyvolaly kolabující investiční bubliny, především na trhu s bydlením. Nejznámějším případem jsou USA, ale podobná kombinace laxního bankovního dohledu a nízkých úrokových měr způsobila stejnou katastrofu i v Anglii, Španělsku, Irsku nebo na Islandu - ve všech zemích, které krize postihla nejvíce.

Avízo na Roubiniho článek, které přinesl server Britské listy, najdete ZDE

Pět let poté se podobné náznaky bublin, hrozících spektakulárním prasknutím, objevují znovu. Ve Švýcarsku, Německu, Švédsku, Francii, mimo Evropu v Kanadě, Austrálii, Číně a dokonce opět v Anglii. Všude se projevují typické znaky podobné bubliny, jako jsou rychle rostoucí ceny, a rovněž rychle narůstající podíl hypoték na dluzích domácností. Státy tyto bubliny ještě přifukují nízkými úrokovými sazbami.

Tyto bubliny jsou opět nafukovány stejnými silami - politikou levných peněz a snahou obejít inflaci investicemi do nemovitostí. Možností, jak tyto síly uplatňovat, je ještě dost, a proto se podle Roubiniho nedá čekat, že by realitní bubliny začaly praskat v blízké budoucnosti. O to však poté bude jejich splasknutí horší. 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti a vyvlastňování bytů. Poslanec dal průchod upřímnosti a koaliční partner zuří

23:32 Piráti a vyvlastňování bytů. Poslanec dal průchod upřímnosti a koaliční partner zuří

Novou debatu o postoji Pirátské strany k vyvlastňování, které se strana snaží vytrvale dementovat, s…