Senátor Jan Veleba přišel s návrhem, jak skoncovat s údajným lhaním veřejnoprávních médií, především České televize. Ten, kdo byl poškozen přímo veřejnoprávním médiem, nebo se mu nelíbí způsob poskytování informací, například o Ukrajině, Rusku či prezidentu republiky Miloši Zemanovi, by nemusel platit koncesionářské poplatky po dobu pěti let.
- Kompletní návrh senátora Jana Veleby ČTĚTE ZDE.
Rozlišení podle regionů
"Proto senátor Jan Veleba navrhuje, aby televizní a rozhlasový poplatek neplatily osoby, které byly vysíláním České televize či Českého rozhlasu postiženy, po dobu 5 let. Fakt poškození musí uznat Rada České televize, jako její orgán, a Rada Českého rozhlasu, jako jeho orgán, nebo Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, což je státní orgán, který má v působnosti zákonnost a monitorování rozhlasového a televizního vysílání, nebo soud," stojí v reformním návrhu senátora.
Lidé by se také mohli rozhodnout pro náhradní plnění specificky zaměřených médií, jako je nábožensky orientované Rádio Proglas. A pokud už by občané platili poplatky České televizi, měli by dostat možnost posílat je přímo do studií v Brně či v Ostravě, podle regionu, z něhož je zajímají informace.
Černí pasažéři a propaganda o zlém Rusku
Velebův nápad vyvolal vlnu souhlasných reakcí na serveru ParlamentníListy.cz, kde mu čtenáři vyjadřují silnou podporu a přidávají dotazy s touto problematikou spojené. Senátor ale odpovídal i na kritičtější připomínky, které upozorňují na možná slabá místa v jeho návrhu. Čtenář Eda Rybák se například senátora ptal, zda už má pro svůj návrh předjednanou podporu v Poslanecké sněmovně a jestli se zabýval i otázkou "černých pasažérů", kteří nebudou chtít platit, ale ČT budou stejně sledovat.
"Ne, nejednal. Mojí prioritou je lobbovat za svůj návrh nejdříve v Senátu a potom ve sněmovně. Tudy vede cesta k cíli, respektive k novele zákona," odpovídá senátor. "A pokud se týká vysílání na černo, já bych řekl příjem na černo, tak jistě, to by mohlo nastat. Ale to není meritorní záležitost. Ti koncesionáři, kteří při sledování neveřejnoprávní ČT trpí, ti určitě nebudou černými pasažéry. Sečteno a podtrženo, je třeba začít neveřejnoprávní ČT řešit," zdůrazňuje.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp