Velikonoční nálož Tomáše Halíka: Umělý strach z migrantů. Lež a nenávist je rakovina, a „pražská kavárna“ je lékem proti ní

02.04.2018 10:14

Kněz Tomáš Halík poskytl rozhovor serveru Lidovky.cz. V něm mimo jiné hovořil také o kardinálu Dominiku Dukovi, jehož má dle svých slov lidsky rád. „Ve vstřícnosti ke Klausovi a Zemanovi ale zašel daleko, dal se vlákat do pasti,“ podotkl Halík.

Velikonoční nálož Tomáše Halíka: Umělý strach z migrantů. Lež a nenávist je rakovina, a „pražská kavárna“ je lékem proti ní
Foto: David Hora
Popisek: Tomáš Halík na přednášce v Písku
reklama

Halík v rozhovoru mimo jiné také zmínil své obavy, že v církvi jsou nepřeklenutelné rozdíly. Jak uvádí, cílené útoky na elity a vzdělané lidi umožňují nástup populistů a umlčují hlas těch, kterým je třeba naslouchat. Halík se domnívá, že potřebujeme charismatické osobnosti, které se zlu dovedou statečně postavit. 

„Nástup populistů umožňují cílené útoky na morální elity a na vzdělané lidi, na všechny, kteří by mohli pomoci rozumu a svědomí vítězit nad hloupostí, fanatismem a rozbouřenými emocemi. Nálepky ‚sluníčkářů‘, ‚pražské kavárny‘ apod. mají zalepit ústa těch, jejichž hlas je třeba slyšet, protože povzbuzují ke kritickému myšlení a mohou hrát roli imunitního systému společnosti proti rakovinovému bujení strachu, lži a nenávisti,“ řekl doslova Halík. 

Původní text ZDE

Své pak řekl ke kardinálovi Dominiku Dukovi, s nímž se zná 50 let. „Mám ho lidsky rád a respektuji jako biskupa, i když na některé politické otázky a způsob prezentace církve ve společnosti máme dost odlišné názory,“ zmínil Halík, jenž se domnívá, že Duka zašel ve své vstřícnosti k prezidentům Klausovi a Zemanovi příliš daleko, že se dal vlákat do pasti. 

„Pokud se Klaus kamarádí s paní Le Penovou a jezdí do Německa agitovat pro neonacistickou stranu AfD a Zeman říká Putinovi, že novináři se mají likvidovat, a čínským soudruhům, že se od nich učí stabilizovat společnost, pak ten, kdo slíbil, že bude dobro nazývat dobrem a zlo zlem, musí dát zřetelně najevo kritický odstup od názorů takových lidí, ať jsou sebemocnější a získají kolik chtějí voličských hlasů,“ míní Halík. 

A jak Halík vnímá geopolitickou situaci v Evropě? „Atentát v Británii je dalším z řady ruských testů, co si Západ nechá ještě líbit bez adekvátní odezvy, ne náhodou byla nyní cílem Británie, oslabená brexitem a izolacionisty. Rusko vede intenzivní hybridní válku proti Západu (tedy i proti nám), dnes především snahami ovlivnit volby v demokratických zemích, šířit dezinformace, strach, nedůvěru, rozeštvávat jednotlivé společnosti, podporovat chaos a z něho těžící extremistické a populistické politiky,“ poznamenal Halík s tím, že umělý strach z migrantů měl především odvrátit pozornost od tohoto skutečného nebezpečí z Východu.

Halík následně zmínil své obavy z ovládnutí veřejnoprávních médií a institucí jako je Ústavní soud. „To, že Pražskému hradu vládne Putinův člověk Nejedlý a nemocný Zeman je spíš na lánském výměnku a věnuje se hlavně orwellovským ‚půlhodinkám nenávisti‘ na televizi trapně servilního novináře a vyřizování osobních účtů, si cvrlikají vrabci nejen na českých střechách, mezinárodní vážnost naší republiky upadá,“ dodal Halík.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zvýhodnit očkované? Petr Žantovský zúčtoval s Rychetským: Na Ústavním soudu nemá co dělat!

9:10 Zvýhodnit očkované? Petr Žantovský zúčtoval s Rychetským: Na Ústavním soudu nemá co dělat!

TÝDEN V MÉDIÍCH Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský asi nečetl Ústavu a neví, že v ní je zakotv…