Velké zmatky v pražské koalici. Jde o drahé byty v metropoli a překvapivý návrh

29.03.2019 20:55

Jak vyřešit špatnou bytovou situaci v Praze? Pořad Názory bez cenzury včera přinesl díl o tom, jak Piráti údajně chtějí sledovat byty, aby se ukázalo, jak moc jsou využívané. U těch nevyužívaných by prý pak zvedli daň z nemovitosti. Opravdu? O problematice v pořadu hovořil ekonom Miroslav Ševčík, radní Adam Zábranský (Piráti), zastupitel Jan Čižinský (Praha Sobě), europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil i zastupitel Tomáš Portlík (ODS).

Velké zmatky v pražské koalici. Jde o drahé byty v metropoli a překvapivý návrh
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

„Institut plánování a rozvoje připravuje projekt, díky němuž by Praha mohla zjistit, kolik je v Praze nevyužívaných bytů. Z naší strany žádný návrh ohledně zvýšení daní nepadl,“ poznamenal úvodem radní za Piráty Adam Zábranský. Podle něj chce analýza zjistit pouze důvody, proč jsou byty nedostupné. „Chceme zjistit data, abychom se mohli o problému bavit,“ sdělil Zábranský.  

Anketa

Vítáte zvolení Ladislava Jakla do RRTV?

95%
5%
hlasovalo: 21389 lidí

„Nesouhlasím s tím návrhem. A dávat vyjádření do médií, jak to učinil pan primátor, aniž bychom měli vyjádření a souhlas koaličního partnera, mi přijde jako projev ne úplně čisté politické kultury. Jediná dohoda, která v koalici je, je efektivní využití městských bytů. Varianta, která je ve hře, že budeme zjišťovat vlastnictví a bydlení v soukromých bytech, tak na tom nikdy nebyla žádná dohoda. Pro nás je to politicky nepřijatelné. Nechceme trestat nikoho za to, že si někdo za celoživotní úspory koupí byt a nějak s ním naloží,“ podotkl k tomu rozzlobeně europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil. 

„Pokud by ten návrh byl aktuální, tak bychom zvažovali i odchod z koalice. Nechci předjímat postup, ale naše strana chrání lidská práva. Nepřistoupíme na to, že budeme dělat analýzu bytů, které využívají soukromé osoby. To dělají levicové strany,“ zmínil k tomu návrhu, že by došlo dodatečně ke zdanění prázdných bytů.

„Od nás žádný takový návrh nepadl. Pan Pospíšil si přečetl článek o tom, jak se v zahraničí řeší prázdné byty,“ podotkl k tomu Zábranský a připomínal, že nic takového o zdanění bytů nepadlo. „Pan radní mlží, nemluví pravdu,“ bránil se Pospíšil a poukazoval na přímou řeč primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), který uvedl, že Piráti mohou jít v případě problémů na Ministerstvo financí a začít to řešit. „Nechte lidi, ať si lidi vlastní byt. Neřešte to,“ rozčiloval se Pospíšil. Zábranský však dále Hřiba hájil v tom, že rozhodně nehovořil o nějakém daňovém opatření.

O problému jsme psali také ZDE.

Svůj názor následně ve studiu vyjádřil Jan Čižinský z hnutí Praha Sobě. „Elektroměry nebo šmírování je blbost. Ale pojďme k podstatě problému. Situace s bydlením je vážná. Jsou tady velké problémy s domy, které jsou prázdné,“ hovořil Čižinský. „Je legitimní zmapovat situaci a hledat řešení,“ podotkl Čižinský. 

„V koalici v tom evidentně nemají jasno,“ poznamenal k tomu místopředseda zastupitelského klubu ODS Tomáš Portlík a poukázal na nutnost zrychlení stavebního řízení i změn územního plánu. 

„Považuji to za ekonomickou i politickou hloupost,“ dodal k návrhu ekonom Miroslav Ševčík. „Ten problém je úplně někde jinde. Nevycházíme vstříc developerům, dělají se překážky na všech úrovních stavebního řízení,“ poznamenal mimo jiné Ševčík. Čižinský však oponoval, že se snaží zrychlení stavby nových bytů prosadit. 

Portlík však následně poukázal na to, že se šmírováním občanští demokraté nesouhlasí. „Předpokládám, že to nebude,“ dodal Ševčík. Zábranský k tomu řekl, že politici bohužel jejich slova překrucují tak, jak potřebují. „Projekt na získávání dat nebyl koncipován tak, že tato data budou předávána městu,“ poznamenal Zábranský. „Je zbytečné teď spekulovat, jak řešit problém, když nevíme, jestli to problém je,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO V USA pustili na děti transvestitu. V rámci vzdělávání

14:21 VIDEO V USA pustili na děti transvestitu. V rámci vzdělávání

O Americe se mluví jako o zemi netušených možností a toto video potvrzuje, že přízvisko sedí. V měst…