Velký problém pro Kyjev. Separatisté na východě Ukrajiny vyhrožují, že obsadí továrny

04.03.2017 22:11

Vedoucí představitelé sebeprohlášených republik, doněcké (DNR) a luhanské (LNR), uvedli, že pokud nedojde ke zrušení ekonomické blokády obou zmíněných republik ze strany legitimní ukrajinské vlády, dojde k „nacionalizaci“ ukrajinských podniků vyskytujících se na území DNR a LNR. Jejich produkce bude pak orientována na ruský trh a jiné trhy, informuje server Unian.

Velký problém pro Kyjev. Separatisté na východě Ukrajiny vyhrožují, že obsadí továrny
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Obraz křížů za mrtvé na Donbase
reklama

DNR a LNR informují o zahájení takzvaného režimu „vnitřního řízení“ všech ukrajinských firem vyskytujících se na území Donbasu. Toto rozhodnutí bylo údajně přijato hlavami obou sebeprohlášených republik kvůli ekonomické blokádě okupovaného Donbasu.

„Jsme donuceni prohlásit, že pokud do středeční půlnoci nedojde k ukončení ekonomické blokády, bude zahájen režim ‚vnitřního řízení‘ všech ukrajinských firem nacházejících se na území DNR a LNR,“ píše se ve zveřejněném společném prohlášení Alexandra Zacharčenka a Igorja Plotnického.

V prohlášení rovněž stojí, že za kontrolu předání řízení podniků od ukrajinské jurisdikce do rukou DNR a LNR budou odpovídat speciálně vytvořené „štáby“.

Ve čtvrtek se k poslednímu vývoji na východě Ukrajiny vyjádřil skrze svého tiskového mluvčího Dmitrije Peskova i ruský Kreml. „Jsme svědky toho, jak se zanedbané oblasti, ze strany ukrajinské vlády, propadají do ještě hlubší krize způsobené ekonomickou blokádou vedenou extremistickými elementy. Do určité míry lze tedy pochopit rozhodnutí vedení těchto regionů, které byly zavrženy vlastní vládou. Mluvíme zde o životech několika milionů lidí,“ objasnil ruskou pozici Peskov.

Případné umožnění přístupu na ruské trhy pro produkci znárodněných společností Peskov odmítl komentovat. „To zatím říci nedokážu, já takové informace nemám,“ uvedl tiskový mluvčí ruského Kremlu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: fib

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Sarajevský atentát“ byla první dezinformace. Novinář Leschtina k narozeninám Klause

15:43 „Sarajevský atentát“ byla první dezinformace. Novinář Leschtina k narozeninám Klause

Jiří Leschtina je veteránem českého komentariátu již od devadesátých let. Ani on proto nemohl odolat…