Věra Kuberová: Vystrčila si cením. Dotáhl do konce myšlenku mého muže

07.09.2020 9:41

Nora Fridrichová věnovala v pořadu 168 hodin pozornost cestě předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan. Zaznělo mimo jiné srovnání, že Tchaj-wan v Česku investoval asi 18 miliard korun, zatímco Čína navzdory předchozím slibům 11 miliard. Česká eurokomisařka Věra Jourová uvedla, že Vystrčil nemohl jednat jinak, než jet na Tchaj-wan. Zdůraznila, že Vystrčil pomohl Čechům narovnat hřbety.

Věra Kuberová: Vystrčila si cením. Dotáhl do konce myšlenku mého muže
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Miloš Vystrčil

Moderátorka Nora Fridrichová věnovala v pořadu 168 hodin pozornost cestě předsedy Senátu Miloše Vystrčila na ostrov Tchaj-wan, kvůli které si od Číny vyslechl řadu výhružek. Mimo jiné i tu, že čínští komunisté přimějí Vystrčila zaplatit vysokou cenu a že si vysloužil hněv 1,4 miliardy Číňanů. Čínský lid si prý přeje sankce.  

Anketa

Je dobře, že Zeman nebude zvát Vystrčila na setkání ústavních činitelů?

86%
14%
hlasovalo: 20188 lidí

Za co? Možná i za to, že Vystrčil parafrázoval výrok amerického prezidenta J. F. Kennedyho, který v roce 1963 řekl na půdě západního Berlína „Já jsem Berlíňan“. Vystrčil na půdě tchajwanského parlamentu zvolal „Já jsem Tchajwanec“.

Novinář a bývalý zpravodaj ČT a americké CNN v Číně Tomáš Etzler Vystrčilovo počínání ocenil. „On (Kennedy) tam propagoval hodnoty demokratického světa a já myslím, že to samé udělal pan Vystrčil na Tchaj-wanu,“ prohlásil Etzler.

Sami Tchajwanci jsou prý z návštěvy nadšení, protože už se dlouho nestalo, aby na ostrov zavítal druhý nejvýše postavený politik demokratické země, kterým podle české ústavy Vystrčil je. „Je to prostě pro ně čest,“ uvedl Ondřej Geppert, lektor českého jazyka na univerzitě v tchajwanském hlavním městě Tchaj-peji.

Sinoložka Olga Lomová ze spolku Sinopsis doplnila, že se Tchajwanci obávají, že je čínská armáda napadne. Takováto zahraniční cesta je prý pro ně v časech permanentního čínského tlaku velkou vzpruhou. „Tahle návštěva jim dodává důvěru, že se věci obrátí k lepšímu,“ uvedla Lomová.

Z čínského hlediska by se podle sinologů nejednalo o obsazení cizího území, ale o komunistické osvobození Tchaj-wanu. O jakousi bratrskou pomoc.

Tchajwanské firmy v Česku vytvořily asi 24 tisíc pracovních míst a investovaly v Česku asi 18 miliard. Naproti tomu Čína v Česku utratila asi 11 miliard korun. Do Číny míří asi 1,2 procenta českého exportu.

Česká televize připomněla, že cestu na Tchaj-wan začal plánovat už Vystrčilův předchůdce v roli předsedy Senátu Jaroslav Kubera a také on kvůli tomu čelil výhružkám ze strany Číny. Poté, co v lednu tohoto roku Kubera náhle zemřel, manželka Věra Kuberová uveřejnila dopis čínské strany, kde se Kubera mohl ještě za života dočíst, že na jeho cestu doplatí české firmy působící v Číně.

Jaroslav Kubera obdržel od tchajwanské prezidentky in memoriam vysoké tchajwanské vyznamenání, za což Věra Kuberová v ČT poděkovala.

Pana Vystrčila si moc cením, jsem ráda, že pokračuje v krocích mého manžela a že tu jeho myšlenku, kterou zahájil, že jí takhle dotáhl do konce a že jí dokončil i když mu takhle vyhrožují, protože to už je za hranou,“ zastala se Vystrčila Kuberová.

Česká eurokomisařka Věra Jourová poznamenala, že „Miloš Vystrčil nemohl jednat jinak, musel jet na Tchaj-wan, aby uctil památku pana Kubery a pomohl nám narovnat hřbety“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Většina našich novinářů jim tleská! Petr Žantovský odhaluje „pátou kolonu“ prosazující cizí zájmy u nás. Jména zde

7:48 Většina našich novinářů jim tleská! Petr Žantovský odhaluje „pátou kolonu“ prosazující cizí zájmy u nás. Jména zde

TÝDEN V MÉDIÍCH Vysvětlení eurokomisařky Věry Jourové, jak budeme pykat za to, když nebudeme opisova…