Veřejného prostoru se zmocnily vášeň a fanatismus, varuje politolog Znoj

18. 8. 2015 19:14

Politolog Milan Znoj, jenž podepsal výzvu vědců proti nesnášenlivosti, v úterním Interview ČT24 prozradil, proč tuto výzvu podepsal. Apeloval také na média, aby jen nepřebírala informace ze sociálních sítí, ale aby také rozvíjela polemiku nad tématem uprchlické krize. Prozatím v tom selhávají téměř stejně výrazně jako politici. Ale vyjádření mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka prý dnes bylo humorné.

Veřejného prostoru se zmocnily vášeň a fanatismus, varuje politolog Znoj
Foto: archiv Yekty Uzunoglu
Popisek: Docent Milan Znojn z Ústavu politologie FFUK

„Veřejného prostoru se zmocnila taková ta vášeň a fanatismus,“ upozornil expert hned v úvodu s tím, že neustále sílil proud informací o tom, jaké islám a uprchlíci představují nebezpečí, ale za touto peticí stáli především mladí vědci, které znepokojuje iracionalita, která se dnes okolo uprchlíků stále více projevuje, a to především na sociálních sítích.

Média jsou často v závěsu za tímto prostorem a bohužel často nerozvíjejí polemiku a diskusi o tématu uprchlické krize. „V tom by média mohla udělat mnohem více,“ apeloval host. To, co vidíme na sociálních sítích, podle Znoje neznamená, že podobně smýšlí většina společnosti. To neznamená, že by se nemělo debatovat také o hrozbách, které z uprchlické vlny plynou, ale nejen o nich.

Ovčáčkova slova jsou prý humorná

Politolog je zklamán z toho, jak k tématu přistupují politici. Ti by podle jeho názoru měli důrazně odsuzovat fanatismus a nesnášenlivost na některých veřejných akcích. „Od politiků očekávám určitou odvahu,“ upozornil, ale nejen od nich. Překvapuje ho například, jak k tomuto tématu vystupují či spíše nevystupují církve.

Ve vysílání padlo pár slov také o vyjádření mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka, který prohlásil, že zmíněná výzva jen prohlubuje příkop mezi tzv. elitami a většinovou společností. Hostu přišlo toto vyjádření srandovní.

Faktem je, že máme svobodu slova, takže každý může říkat, co si myslí, ale určitá mez svobody slova existuje. Za nepřijatelné Znoj označil právě šíření nesnášenlivosti. „Zralá demokratická společnost musí unést to, že se tu objevují nenávistné řeči, pokud ovšem zůstávají na okraji,“ podotkl odborník. Musíme dbát na to, aby česká společnost nezačala sklouzávat od demokracie k totalitarismu. Vyslechnutí radikálních okrajových názorů může mnohé občany přimět k zamyšlení, proč je dobré žít v otevřené liberální demokracii.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejnoprávní redaktor rozpálil fanoušky Ester Ledecké do běla. A pokračuje v kritice i po jejím olympijském zlatu

18:11 Veřejnoprávní redaktor rozpálil fanoušky Ester Ledecké do běla. A pokračuje v kritice i po jejím olympijském zlatu

Redaktora z ČRo Miroslava Bureše stále rozčiluje to, že česká reprezentantka ve snowboardu a v alpsk…