Žantovský se nejprve ohlédl za projevy čtyř ústavních činitelů, kteří vidí naši budoucnost optimisticky. Ani on nevidí důvod k nějaké dramatické skepsi. „Určitě je před námi nelehký rok, ekonomicky dost složitý rok a je před námi i velmi turbulentní rok v zahraniční politice, o té domácí ani nemluvě. Ta je ale turbulentní už dlouho,“ uvedl Žantovský.
„Čert ví, co se vyloupne v tom letošním roce. Já myslím, že v české politice žádná dramatická změna nenastane. Sice budou významné volby, krajské a senátní volby, strany si osahají své mocenské mantinely, uvidíme, jestli dojde k nějakým posunům. Vládní koalice, přes všechny snahy opozice nebo veřejných aktivit burcujících proti vládě, ale zřejmě vydrží. Souhlasím s tím, že ve světovém měřítku asi k dramatickým změnám dojde – zatím to jsou tektonické pohyby. Vezmeme-li Evropu, tak to jistě bude zlomový rok. USA zas budou dál osahávat meze své dominance a uvidíme, jakou zkušenost při tom učiní ti ostatní,“ poznamenal pak v diskuzi Znoj.
I komentátor Leschtina se pak domnívá, že se doma až tak moc nezmění. „Preferoval bych střízlivé pozorné očekávání toho, co se bude dít. Souhlasím s tím, že co se týče té politické konfigurace vnitřních poměrů, se asi tento rok nic zvláštního nezmění bez ohledu na výsledek voleb krajských, ne už tak úplně senátních, protože myslím, že stejně jako v tomto roce, tak i v tom roce příštím, bude důležité, zda se podaří udržet funkčnost a jistou nezávislost některých institucí, o které se opírá demokratický právní stát. V tomto případě mám na mysli Senát, veřejnoprávní média, justici, u kterých zejména na ty poslední dvě můžeme čekat jistý tlak, bude se měnit prvních pět členů Rady České televize, což může mít jistý posun,“ hovořil Leschtina.
„Justice bude zažívat velkou diskuzi o zákonu o statním zastupitelství, kde může dojít k převrácení poměrů, kdo rozhoduje o aktuálním složení nejvyšších orgánů státního zastupitelství. Obecně řečeno, bude zajímavé sledovat, jak dalece se k nám budou mít tendenci přelívat jisté tendence z Maďarska, Polska, kde zejména u Maďarska už nemůžeme příliš mluvit o demokratickém právním státě, tak jak toto se projeví tak trochu u nás,“ sdělil Leschtina.
Janda pak hovořil o možných bezpečnostních hrozbách. „V první řadě bude sílit už tak obrovský tlak na to, jak se vláda rozhodne v oblasti jaderné energetiky. To znamená, jestli ustoupí prezidentovi Miloši Zemanovi a ruským zájmům a víceméně odevzdá stavbu budoucích jaderných bloků Dukovan ruské státní společnosti Rosatom. To by ale byla pro českou nezávislost bezpečnostní katastrofa,“ uvedl v pořadu Janda. „V oblasti čínské agendy půjde o to, kdo bude novým ředitelem NÚKIB. To totiž naprosto zásadně ovlivní, jestli bude mít čínská Huawei velký podíl na budoucích sítích páté generace v Česku, nebo ne.“ Třetí hrozbu pak Janda spatřuje ve skupině PPF a v tom, jestli se rozhodne ve svém politickém vlivu u nás přitvrdit, nebo nikoliv.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef