Věříte proruské propagandě? Máte zatemněné mozky, soudí expert z Evropských hodnot

27.05.2016 11:25

Proč část lidí u nás i dvacet šest let po sametové revoluci věří proruské propagandě? Na tyto a další související otázky odpovídal v rozhovoru, který poskytl serveru Student.e15.cz, Roman Máca z think-tanku Evropské hodnoty. Máca se zde specializuje na prokremelskou propagandu.

Věříte proruské propagandě? Máte zatemněné mozky, soudí expert z Evropských hodnot
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace na podporu Ruska a proti válce na Ukrajině

Jak uvádí Máca, ruské a proruské dezinformační kampaně cílí především na osoby, které formulují svůj pohled a názor na základě emocí. „Racionální uvažování a logika věci tak jde často stranou. Problém je také v nedostatečné mediální gramotnosti a v principu, že v záplavě mnoha různých informací někteří lidé, a není jich málo, věří v podstatě pouze tomu, čemu věřit chtějí a co zapadá do jejich pohledu na svět,“ uvedl.

  • Celý text je ZDE

Mnoho čtenářů také často nerozlišuje, odkud daná informace pochází, zda ze seriózního média či z média alternativního s pochybnou strukturou. „Objektivní zpravodajství neznamená to, že médium bude publikovat pouze takové informace, se kterými souhlasím. To si řada lidí neuvědomuje,“ upozornil Máca.

Lidi sdílející nějakou lživou informaci z proruských webů je často nemožné i přes jasné důkazy přesvědčit, že to, co čtou nebo sdílejí, je lež. Přitom se často jedná o vzdělané lidi. „Zde opět hraje významnou roli emoční stránka věci, kdy je s takovým postojem jedinec osobně identifikován nehledě na objektivní skutečnost. Emoce tak zatemňují mozek a racionální uvažování jde stranou. Dotyčný tak jinou alternativu výkladu i přes sebelepší argumentaci protistrany jednoduše nepřijme, protože ji přijmout nechce. A snažit se přesvědčit přesvědčené je marnou snahou a ztrátou času a energie,“ vysvětlil Máca.

Jako vhodnou cestu k boji s proruskou propagandou vidí Máca zvyšování mediální gramotnosti a obecně aktivního zájmu o společenská témata, respektive budování občanské společnosti. Jako nevhodnou vidí cenzuru, pokud dané iniciativy neporušují zákon.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Redaktor a kameraman ČT útočili na premiéra na výstavě, otrávení lidé jim nadávali. Svědectví, co se dělo po skončení kauzy Čapí hnízdo

19:39 Redaktor a kameraman ČT útočili na premiéra na výstavě, otrávení lidé jim nadávali. Svědectví, co se dělo po skončení kauzy Čapí hnízdo

Na výstavě Zahrada Čech, kam se premiér Babiš neohlášený zajal podívat minulý pátek, jej pronásledov…