Většina lidí nemá ráda Romy. Silová řešení ale skoro nikdo nechce

21.11.2012 15:15

Průzkum agentury STEM ukazuje, že tři čtvrtiny českých občanů nemají rádi své romské spoluobčany. Více než čtyřicet procent dotázaných dokonce uvedlo, že se Romů bojí, ale jen 16 procent lidí sympatizuje s hnutími, která chtějí spory s Romy řešit silou.

Většina lidí nemá ráda Romy. Silová řešení ale skoro nikdo nechce
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Romský festival v Chánově
reklama

„Většina české veřejnosti dává najevo negativní vztah k Romům (71 %). Tento podíl se v porovnání s dubnem letošního roku mírně snížil. V otázce vlastních obav z Romů je veřejnost rozdělena do dvou naprosto vyrovnaných táborů (43 % se Romů bojí, 44 % nebojí). Necelá pětina občanů (16 %) vyjadřuje sympatie hnutím či lidem vystupujícím proti romské menšině silou. Naopak dvoutřetinová většina deklaruje odmítavý postoj. Zastoupení tohoto názoru od loňského roku výrazně posílilo," informuje agentura STEM.

Negativní vztah kolísá

Stojí za pozornost, že nejdůrazněji se vůči Romům vymezují lidé s výúčním listem. S rostoucím vzděláním pak obavy z romských spoluobčanů klesají. Častěji obavy vyjadřují i lidé starší šedesáti let a  obecně také ženy.

Agentura STEM sleduje vývoj vztahu většinové společnosti k Romů už několik let a pohled do historie ukazuje, že počet občanů s odmítavým postojem kolísá. V srpnu 1994 negativní vztah deklarovalo třiasedmdesát procent dotázaných, nejnižší hladiny bylo dosaženo v dubnu 2005, kdy negativní vztah vyjádřilo 63 procent občanů.

Ukazuje se také, že klesl počet občanů sympatizujících s hnutími, která chtějí neshody s Romy řešit silou. V říjnu 2011 šlo o 23 procent občanů, o rok později jde o 16 procent, přičemž nejpočetnější skupinu sympatizantů představují lidé špatně finančně zajištění.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moje sestra nikdy neřekla, že přijmeme tisíce imigrantů a dáme jim byty pro mladé! Pirát Ferjenčík odhaduje, kdo šíří tyto dezinformace

20:53 Moje sestra nikdy neřekla, že přijmeme tisíce imigrantů a dáme jim byty pro mladé! Pirát Ferjenčík odhaduje, kdo šíří tyto dezinformace

Piráti mají dost politických zkušeností, aby zvládli vládnout zemi, a mají i dostatek odborníků. V t…