Většina lidí považuje zákon o referendu za paskvil. Souhlasí s Tejcem

10.04.2012 15:05

Podle většiny Čechů je vládní návrh zákona o obecném referendu paskvil. Navíc to považují za důkaz toho, že vláda o referenda ani nestojí. Vyplývá to z průzkumu agentury SANEP.

Většina lidí považuje zákon o referendu za paskvil. Souhlasí s Tejcem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jeroným Tejc

„Čechům vadí zejména fakt, že i po splnění podmínek mohou politici konání všelidového hlasování zabránit,“ uvádí jako hlavní důvod agentura SANEP. V původním znění zákon o obecném referendu schvaluje pouze 6,8 procenta dotazovaných. Naopak 42,7 procenta zaškrtlo možnost „Je podle mého názoru paskvilem a jasným důkazem, že vláda o všelidové hlasování, a tedy o názor voličů na zásadní otázky chodu státu, nestojí“.

Skoro dvě třetiny obyvatelstva souhlasí s výhradami proti vládní novele, které vznesl Jeroným Tejc z ČSSD. „Sesbírejte si podpisy, navrhněte si referendum, ale o tom, jestli se referendum nakonec konat bude, rozhodnou Sněmovna a Senát,“ kritizoval předseda poslaneckého klubu sociálních demokratů.

Lidé nesouhlasí ani s konkrétními body novely. Například, že k referendu je potřeba sesbírat petici s 250 tisíci podpisy – celkem 47 procent je pro, aby se číslo snížilo na 200 tisíc. Podobně se respondentům nelíbí podmínka, že by pro platnost referenda byla třeba 50procentní hranice voličů. Lepší je podle většiny lidí tzv. hranice minimální účasti, tedy 35 procent.

„Vládou navrhované podmínky pro vyhlášení a platnost referenda či následné schvalování Parlamentem se setkávají s většinovým nesouhlasem, který je patrný i z názoru více jak dvou třetin domácí veřejnosti, která se přiklání k názoru, že vládní návrh zákona o obecném referendu je ze strany vlády spíše hrou na referendum,“ dodává průzkum.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Roztržka ve studiu ČT: „Skáčete nám do řeči, dokud neřekneme, co chcete slyšet!“ Moravec přivedl do varu Filipa

15:35 Roztržka ve studiu ČT: „Skáčete nám do řeči, dokud neřekneme, co chcete slyšet!“ Moravec přivedl do varu Filipa

V první hodině Otázek Václava Moravce v České televizi se utkali první místopředseda hnutí ANO a pos…