Sociální demokracie ve svém programu uvádí, že Česká republika musí reagovat na řadu nových hrozeb, za které označuje terorismus, kybernetické útoky nebo nelegální migraci. ČSSD by ráda viděla posilování evropských vojenských kapacit a tím „postupné zvyšování akceschopnosti NATO s perspektivou vzniku samostatné evropské armády“. Při modernizaci armády chce dát příležitost hlavně českému průmyslu a chce také podporovat „rozvoj hi-tech bezpečnostních technologií“. Výdaje na obranu chce zvýšit na 1,4 procenta HDP.
Postoj KSČM vyplývá z jejich požadavku na zrušení NATO. Strana proto slibuje uspořádat referendum o vystoupení z Aliance. Odmítá také účast na misích bez patronátu OSN nebo výstavbu cizích vojenských základen v ČR. Obranyschopnou armádu vidí v kombinaci stálého profesionálního sboru s výcvikem záloh. Komunisté by chtěli posílit brannou výchovu „s cílem vytvořit návyky pro zvládání krizových situací“.
ODS plánuje v oblasti obrany zavést dobrovolné školení pro krizové situace. Povinnou vojenskou službu ale neplánuje. Zato by podpořila navýšení počtu aktivních záložníků. I občanští demokraté slibují navýšení obranného rozpočtu. Dvou procent by chtěli dosáhnout nejpozději do šesti let. ODS dále slibuje modernizaci armády, obnovení Národního úřadu pro vyzbrojování nebo podporu rozvoje českého obranného průmyslu. Strana by také chtěla rozšířit počet armádních cvičení v ČR i v zahraničí. Členství v NATO označuje za klíčové.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp