Většinu stížností na volby ve středních Čechách krajský soud v Praze zamítl

08.11.2018 19:56

Krajský soud v Praze zamítl většinu z více než čtyřiceti stížností na komunální volby ve středních Čechách. Za pravdu dal návrhu na neplatnost voleb v Chlístovicích na Kutnohorsku a změnil výsledky v Klokočné, Trnové a Hostivici u Prahy. V Hostivici kvůli jeho verdiktu přišel o mandát bývalý středočeský hejtman David Rath. Na rozhodování o stížnostech měl dnes soud poslední den. Do vypořádání námitek nemohli starostové svolat ustavující jednání zastupitelstev.

Většinu stížností na volby ve středních Čechách krajský soud v Praze zamítl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební urna

Soud přijal podle informací zveřejněných na úřední desce 41 stížností na volby ve středních Čechách. Dvě mu ale nepříslušely, protože se týkaly hlasování v městské části Praha 15. Čtyři podněty přišly z největšího krajského města Kladna. Napadeny byly i volby v okresních městech Kutné Hoře, Mělníku a Benešově. Nikdo z těchto navrhovatelů však nebyl úspěšný.

Neuspěl ani návrh týkající se voleb v Čelákovicích u Prahy. Jako navrhovatel byl uveden člověk, který je v zahraničí a o stížnosti nevěděl. Stejně dopadl spor o volby v Pečkách na Kolínsku, kde byla kampaň sdružení Naše Pečky podle stížnosti v rozporu se zákonem. Výhrady se týkaly i příspěvků v místním zpravodaji. Soud dospěl k závěru, že jde o nepodložené domněnky. Důkazy postrádal také ve stížnosti na volby v Neratovicích na Mělnicku, která poukazovala na rozdílné výsledky v některých okrscích.

Neuspěl ani požadavek na přepočtení hlasů všech kandidátů v Milíně na Příbramsku. Navrhovatelka měla podezření na pochybení při sčítání, byť podle ní nemuselo jít o úmysl. Podle soudu však neuvedla přesvědčivé indicie ani nepředložila důkazy, návrh proto odmítl. Podobně se postavil ke stížnosti na volby v Horušicích na Kutnohorsku, Doubku, Líbeznicích, Svojeticích a Měšicích u Prahy nebo Řisutech na Kladensku.

Nepochodili ani navrhovatelé v Říčanech, Zdibech, Jesenici a Velkých Popovicích u Prahy, Milovicích na Nymbursku, Olešné u Rakovníka, v Mníšku pod Brdy u Prahy, Litni na Berounsku, Lešanech na Benešovsku a Kačici na Kladensku či Týnci na Benešovsku.

Naopak v Chlístovicích byli navrhovatelé úspěšní. Podle soudu tam volby byly zmanipulované a musejí se opakovat. Na seznamu voličů byli zaškrtnutí i lidé, kteří nevolili.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ukázal jsem jim! Babiš vynesl info z jednání EU: Šlo o naše sousedy

21:05 Ukázal jsem jim! Babiš vynesl info z jednání EU: Šlo o naše sousedy

Premiér Andrej Babiš prostřednictvím svého pravidelného týdenního facebookového hlášení „Čau lidi“ t…