Vezmeme si všechno. Církevní představitel prozradil, co katolíci udělají s novým majetkem

19. 8. 2013 9:55

Díky majetkovému vyrovnání má římskokatolická církev získat více než 90 procent ze všech vydávaných pozemků. Chystá se na podnikání ve velkém. Zdroj bohatství vidí v desítkách tisíc hektarů lesa. "Počítáme, že bychom v lesním hospodářství mohli zaměstnat stovky lidí," říká v rozhovoru pro Hospodářské noviny generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub.

Vezmeme si všechno. Církevní představitel prozradil, co katolíci udělají s novým majetkem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cesta v lese
reklama

Lhůta pro podání výzev vyprší na konci roku. Podle Tomáše Holuba se to dá zvládnout, ačkoli někde s dohledáváním potřebných dokumentů pomáhají dobrovolníci nebo speciální pracovní posila.

Nebudeme si vybírat

Církev podle sekretáře zažádá o veškerý majetek, včetně zchátralých budov nebo pozemků, kde jsou vyžadovány okamžité investice. "Naše filozofie je ale taková, že si požádáme skutečně o veškerý majetek. A to právě i kvůli tomu, abychom nebyli nařčeni, že si vyzobáváme nějaké třešničky," vysvětlil Holub.

Generální sekretář popsal další plány. Během nejbližších tří let by měla proběhnout inventarizace a posouzení stavu restituovaného majetku. Už nyní ale církev má určitý byznysplán, co dělat s lesy a zemědělskou půdou. "Naše základní myšlenka je, aby se jednotlivé řády a diecéze dívaly na ty nemovitosti takovým způsobem, aby za třicet let, kdy skončí vyplácení náhrad, dokázaly plně zabezpečit chod jejich aktivit," popsal Holub.

Lesy využijeme, pole pronajmeme

V prvé řadě prý půjde o scelování lesů, které jsou rozesety po menších částech. Poté by je církev měla sama spravovat a nabízet firmám možnost podílet se na těžbě. Zároveň Holub v této souvislosti počítá s nárůstem počtu pracovních míst.

Zemědělskou půdu na rozdíl od lesů pravděpodobně církev pronajme soukromým zemědělcům za paušál, jako tomu bylo i v minulosti. Objevil se prý už také velký zájem developerských společností.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Roušky? Podívejte se do Česka, jak to má fungovat, doporučují slavné americké noviny. A šíří se i VIDEO

17:24 Roušky? Podívejte se do Česka, jak to má fungovat, doporučují slavné americké noviny. A šíří se i VIDEO

Andrej Babiš sdílel na Twitteru článek z amerického deníku Washington Post, kde se psalo o úspěchu č…