Více než polovina Čechů hodnotí svou životní úroveň jako dobrou

19.10.2012 15:30

Víc než polovina obyvatel ČR hodnotí současnou životní úroveň své domácnosti jako dobrou. Na věc do domácnosti v hodnotě nad 50 tisíc korun by se lidé častěji snažili našetřit nebo si vzali půjčku, než aby ji přímo zaplatili ze svých úspor. Výsledky pocházejí z výzkumu STEM.

Více než polovina Čechů hodnotí svou životní úroveň jako dobrou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto
reklama

Z průzkumu vyplývá, že lidé celkově považují současnou životní úroveň své domácnosti za dobrou. Spíše dobrá 54 procent a velmi dobrá čtyři procenta. Jako velmi špatnou vidí svou domácnost sedm procent lidí.

Mít se dobře? Budťe studenti, živnostníci nebo podnikatelé

Hodnocení životní úrovně je podle výzkumu výrazně ovlivněno vzděláním, s vyšším dosaženým vzděláním se zvyšuje také podíl pozitivních hodnocení životní úrovně. Avšak proti výsledkům z roku 2007 se i tak ve všech vzdělanostních skupinách jedná o jistý propad míry příznivého hodnocení životní úrovně domácnosti.

Studenti, živnostníci a podnikatelé významně častěji než ostatní skupiny považují životní úroveň své domácnosti za dobrou.

Ve výsledcích figuruje i značná míra subjektivity a vliv více faktorů na hodnocení životní úrovně domácnosti. Na jedné straně totiž třetina lidí s celkovou hodnotou majetku nepřesahující 500 tisíc korun považuje životní úroveň své domácnosti za dobrou, na straně druhé téměř pětina lidí s majetkem nad 2 miliony korun se domnívá, že životní úroveň jejich domácnosti je špatná.

Půjčky volí lidé s nižším vzděláním

Z výzkumu dále vyplývá to, že by si lidé na dražší předmět radši našetřili. Podobně často uváděnou strategií je ale také půjčka. Méně často mají podle svých slov lidé našetřeno tolik peněz, aby dražší předmět mohli pořídit z úspor.

Strategie pro pořízení nákladnějších věcí do domácnosti se významně liší podle sociodemografických faktorů. Do svých finančních rezerv by častěji sáhli lidé starší 60 let, lidé s vysokoškolským vzděláním a ti, jejichž hodnota majetku podle jejich vyjádření přesahuje hranici 2 milionů korun. Strategii půjčit si by častěji volili lidé s nižším vzděláním a s nižší celkovou hodnotou majetku, dále především lidé z domácností s finančními problémy, lidé z chudých rodin nebo ti, kteří životní úroveň své domácnosti hodnotí jako špatnou.

Provedený průzkum byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 24. září – 2. října 2012. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal soubor 1061 respondentů.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jno
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek složil mandát a odešel do ČT. A tam... přišla velká omluva. A to nebylo vše

20:12 Kalousek složil mandát a odešel do ČT. A tam... přišla velká omluva. A to nebylo vše

Miroslav Kalousek (TOP 09) po dvaadvaceti letech složil poslanecký mandát. Ve Sněmovně chce dát pros…