Více než polovina Čechů hodnotí svou životní úroveň jako dobrou

19.10.2012 15:30

Víc než polovina obyvatel ČR hodnotí současnou životní úroveň své domácnosti jako dobrou. Na věc do domácnosti v hodnotě nad 50 tisíc korun by se lidé častěji snažili našetřit nebo si vzali půjčku, než aby ji přímo zaplatili ze svých úspor. Výsledky pocházejí z výzkumu STEM.

Více než polovina Čechů hodnotí svou životní úroveň jako dobrou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto

Z průzkumu vyplývá, že lidé celkově považují současnou životní úroveň své domácnosti za dobrou. Spíše dobrá 54 procent a velmi dobrá čtyři procenta. Jako velmi špatnou vidí svou domácnost sedm procent lidí.

Mít se dobře? Budťe studenti, živnostníci nebo podnikatelé

Hodnocení životní úrovně je podle výzkumu výrazně ovlivněno vzděláním, s vyšším dosaženým vzděláním se zvyšuje také podíl pozitivních hodnocení životní úrovně. Avšak proti výsledkům z roku 2007 se i tak ve všech vzdělanostních skupinách jedná o jistý propad míry příznivého hodnocení životní úrovně domácnosti.

Studenti, živnostníci a podnikatelé významně častěji než ostatní skupiny považují životní úroveň své domácnosti za dobrou.

Ve výsledcích figuruje i značná míra subjektivity a vliv více faktorů na hodnocení životní úrovně domácnosti. Na jedné straně totiž třetina lidí s celkovou hodnotou majetku nepřesahující 500 tisíc korun považuje životní úroveň své domácnosti za dobrou, na straně druhé téměř pětina lidí s majetkem nad 2 miliony korun se domnívá, že životní úroveň jejich domácnosti je špatná.

Půjčky volí lidé s nižším vzděláním

Z výzkumu dále vyplývá to, že by si lidé na dražší předmět radši našetřili. Podobně často uváděnou strategií je ale také půjčka. Méně často mají podle svých slov lidé našetřeno tolik peněz, aby dražší předmět mohli pořídit z úspor.

Strategie pro pořízení nákladnějších věcí do domácnosti se významně liší podle sociodemografických faktorů. Do svých finančních rezerv by častěji sáhli lidé starší 60 let, lidé s vysokoškolským vzděláním a ti, jejichž hodnota majetku podle jejich vyjádření přesahuje hranici 2 milionů korun. Strategii půjčit si by častěji volili lidé s nižším vzděláním a s nižší celkovou hodnotou majetku, dále především lidé z domácností s finančními problémy, lidé z chudých rodin nebo ti, kteří životní úroveň své domácnosti hodnotí jako špatnou.

Provedený průzkum byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 24. září – 2. října 2012. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal soubor 1061 respondentů.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…